İğne Oyası Çiçek Yapımı

En gözde el işlerinden bir tanesi olan iğne oyası en zarif, en narin, en sevilerek yapılan işlemelerden bir tanesidir. Geçmişten günümüze kadar gelen bu el işi bayanların hünerlerini göstermesi için birebirdir.  İğne oyasını ister havluların kenarına, ister tülbentlere, ister çantalara iliştirebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda kıyafetlere, bluzlara, pantolonlara, saç bantlarına bile işlendiğini görüyoruz. İğne oyalarından kolye, yüzük bile yaparak kıyafetlerinize otantik bir hava katabiliyorsunuz.  Yazlık mekânlarda bile turistlerin en çok ilgisini çeken süslemeler iğne oyası ile yapılanlardır. Şimdi sizlere iğne oyası çiçek yapımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiniz

igne-oyasi-papatya

 

Çiçekli İğne Oyası İle Zarif Görünümler

İğne oyası çiçek yapımı için renk seçimini ve modelini belirledikten sonra geriye sadece yeteneğinizi konuşturmak kalıyor. Bu iş göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Sabır, dikkat ve ciddi anlamda emek ister. Bu nedenle ortaya çıkan sonuçlarda bir o kadar güzel oluyor. Değişik iğne oyası çeşitleri vardır ama bunların en çok bilineni ve yapılanı çiçek motifli iğne oyalarıdır. Bir de iki renkli çiçek motifli iğne oyası yaparsanız bütün gözler size çevrilir. Genelde çiçek motiflilerini canlı renklerden seçmeniz önerilir. Bir de renklerin birbirine uyumlu olması görünüm açısından son derece önemlidir. Çiçek motiflerinde ise en çok tercih edilenler son derece zarif bir hava katan menekşe ve gül motifleridir. Narçiçeği oyası ve gelincik çiçeği oyalarını da yapabilirsiniz.

igne-oyasi-cicek

 

İğne Oyası 2 Renkli Çiçek Nasıl Yapılır?

İki renk çiçekli iğne oyasına mastırlarımızı ve iğnemizi elimize alarak başlamamız gerekiyor. İlk olarak parmağımızla zürafalarımızı yapıyoruz. Zürafaları yapmak için ip iğneye geçirilir Bir parmağımızla ipi tutarken diğer parmağımızla iğnemizi ipin altından sokup karşıya geçiriyoruz. Zürafa yapımı ile ilgili internet sitelerinde çokça açıklama mevcut. Bunlardan faydalanabilirsiniz.  Desende istediğimiz kadar zürafa yapabiliriz. Bu yapmak istediğimiz çiçeğin boyutu ile alakalı bir şey. Çiçeğimiz ne kadar büyük olursa zürafalar da o kadar fazla olur. 2 kat üst üste zürafa geçtikten sonra başka bir renkle aralıklı olacak şekilde pırpırlarımızı yapıyoruz. Tümünü bitirince pırpırlarımızın üzerini tekrar ipimizle geçiyoruz. Tamamı bittikten sonra en son ortaya bir tane pırpır yapıp iki renkli çiçek motifli iğne oyamızı tamamlıyoruz. Aşağıda iğne oyası çiçek yapımı modelleri resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

renkli-igne-oyasi


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git