İğne Oyası İle Nasıl Yorgan İşlenir?

İğne oyası, oldukça zor ve zaman alan bir tür işlemedir. Peki İğne Oyası ile nasıl yorgan işlenir? Beceri ve maharet gerektiren bu el işi, uzun yıllardır hayatımızda var olan bir el sanatıdır. Özellikle genç kız çeyizlerinde oldukça sık görülen parçalar arasında yer alır. Üstelik uygulama alanı da oldukça geniştir. İğne oyası işlemeli havlular, iğne oyalı yazmalar, iğne oyası işlemeli seccadeler, mendiller ve daha birçok çeşit yer alır. Biz de sizler için iğne oyalı yorgan işlemesi nasıl yapılır bunu paylaşacağız.

igne-oyasi-ile-yorgan-isleme

İğne Oyalı Yorgan Yapımı

İğne oyalı yorgan yapımı, diğer iğne oyası işlerinden daha zor değildir. İğne oyaları, klasik yorganlar üzerine işlenir ve oldukça da güzel görünür. Pamuk ya da elyaf dolgulu yorganlara işlenmeleri tercih edilir. Yorgana iğne oyasının işlenmesi için, öncelikle yorganın hangi bölümlerinde iğne oyası motifi kullanılmak istendiğine karar vermek gerekir.

igne-oyasi-ile-yorgan-isleme-modeller

Bu işlemden sonra da nasıl bir motif yapılacağı kararlaştırılmalıdır. Yorgana iğne oyası işlemek için öncelikle iğne oyasından motifli parçalar hazırlanır. Yorganın ölçülerine uygun bir uzunlukta örülen iğne oyası motifler tamamlandıktan sonra yorgan üzerine yerleştirilir. Uygun yerlere yerleştirilen iğne oyaları, yine iğne yardımı ile yorgan üzerine işlenir.

yorgan-isleme-modelleri

Bu işlemi dikiş makinesi ile gerçekleştirenler de vardır. Bununla birlikte, yorganın üst bölümünü tamamen iğne oyası motifleri ile kaplamanız da mümkün. Yorganın tam ölçüsünde bir iğne oyası danteli, yorganın köşelerinden uygun bir şekilde dikebilirsiniz. Ya da ördüğünüz iğne oyalarını, bir yorgancıya veya mefruşat dükkanına vererek yorgan üzerine işlettirebilirsiniz.

igne-oyasi-ve-yorgan-isleme

Renkli yorganlar üzerine beyaz ve krem tonlarında örülmüş iğne oyaları işlettirmeniz en güzel görüntüyü yakalamanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte yorganla aynı renge sahip, ton olarak daha açık ya da daha koyu iğne oyalarını işlettirmeniz de güzel bir görüntü sağlayacaktır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git