İğne Oyası İle Zil Yapılışı

 

İğne oyası, tüm el işleri içinde en zarif ve en fazla emek harcanan el işleri arasındadır. İğne ile muhteşem şekiller, desenler ve motifler çıkarmak, maharetli ellerin hüneridir aslında! Bir iğne ve ip ile muhteşem şeyler üreten hanımlar, kızlarının çeyizlerine iğne oyası yazmalar, oda takımları, yatak odası takımları gibi pek çok çeyiz yaparlar. İğne oyası yaparak, para kazanan ve aile bütçesine katkı sağlayan hanım sayısı da oldukça fazla.

2016-igne-oyasi-ornekleri

Tamamen sabır isteyen, ince emek işidir, iğne oyası! Iğne oyasının zarafeti, takılarda bile yerini almasını sağlamıştır. İğne oyası modelleri arasında sevilen bir model olan, iğne oyası zil yapılışını öğrenmek ve yapmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

igne-oyasi

 İğne oyası zil, her genç kızın çeyiz sandığında yerini almaktadır. Yazmalarda uygulayabileceğiniz bu zil modelini, fularlar da uygulayabilirsiniz. Hem çiçek gibi görünen, hem de zil gibi görünen bu iğne oyası modeli, fularlara da çok yakışacaktır.  Eğer yakınlarınızda görüp de beğendiyseniz ve iğne oyası bildiğiniz halde bu modelin yapılışını bilmiyorsanız, aşağıdaki yazımızda resimli anlatımını bulabilirsiniz. İğne oyası zil yapılışını anlatmaya başlayalım…

igne-oyasi-ornegi

İğne oyası zil yapılışı; İpi, parmağınız ile halka yapın, ve biraz fazla ip bırakın. Halkaya 13 tane orta boy zürafa yapın. Biraz önce fazla bıraktığınız ipi tutun ve zürafaları sıkıştırın. Fazla bırakılan ipi de pipitle birleştirin ve tekrar zürafa yaparak 2.sıraya yapın. 3-4 sıra bu şekilde yapın.

2016-igne-oyasi-ornekleri

Yuvarlak bir şekil oluşmaya başlayacaktır. 13 sıra bu şekilde zürafa yapmaya devam edin. 11.sıraya geldiğinizde, zürafaları gevşek yapmaya başlayın.13 sırayı tamamladığınızda, her zürafa için bir tane pipit yapın. Şimdi farklı renk ipten bir piple daha örmeye başlayın.

igne-oyasi-zil-yapilisi

Diğer parça bitince, yeşil ipinizi elinize alın ve ilk başta yaptığınız gibi parmağınızla halka yapın. Parmağınızdan halkayı çıkarmadan 7 kat halka yapın ve tamamlandığında, parmağınızın altından dolanarak iğne ile sıkı bir düğüm atın. Daha sonra bu yaptığınız 7 katlı halkanın ucuna 3 tane farklı renk pipit yapın. Bu yaptığınız zili, çanınızın içine yerleştirin. Zilin yapraklarını da, zürafa ile istediğiniz şekilde bir yaprak motifi yapabilirsiniz. Zilimiz tamamlandı…


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git