İğne Oyası Kenar Dantelleri

Bugünlerde düğün sezonu başlamışken herkesi tatlı bir çeyiz telaşı sarar. Geçmişten günümüze kadar kendini getirmiş olan danteller, iğne oyaları, mekikler ve çeşitli el işleri birçok çeyizde bulunmaktadır. İğne oyası kenar dantelleri hem uğraştırıcı hemde zor olan meşakkatli bir el emeğidir. Bu emeklerin sonucunda güzel modeller, göze hoş gelen motifler ortaya çıkar. İğne oyasını çeyizde birçok alanda kullanmak mümkün. Karyola takımlarında, çarşaflar da, yastıklarda, tülbentler de, oda takılarında ve en önemlisi havlu kenarlarında kullanılıyor. Eğer çeyizim tümüyle el emeği olsun isterseniz yapması zor ve meşakkatli iğne oyasını tercih edebilirsiniz. Sonucunda ise gördüğünüz motifler oldukça hoşunuza gidecek ve çeyizinizde de çok fazla dikkat çekecektir. İğne oyası kenar modellerinin birçok çeşidi ve modeli mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanı Trabzon işi iğne oyasıdır. Bu iğne oyası tülbentte kullanıldığı zaman göze hitap eder. Tülbentte ilk olarak bir sıra sırım gidilir saklama payı içerisine geçirilir daha sonra üzerine iğne ile motif işlenir. Aynı zamanda ufak mutfak havluların da ve mutfak peçetelerinde de kullanılabilir. Mutfakta havlunun uç kısımları işlenir, motifler yerleştirilir. Mutfak peçetelerin de ise üçgen şeklinde kenar olarak kullanılıyor. Bunların dışında tam set halinde damat bohçalarında da kullanılır. Bu bohçanın içerisinde havlusu, seccadesi ve bohçası bulunur. Hepsinin üzerinde aynı motiften iğne oyası kenar danteli motifi kullanılır ve çeyizde de göz alıcı bir yer kapar. Aynı zamanda bu iğne oyası kenar dantellerine boncuk, pul, halkalı işler eklemekte mümkündür.
Eğer çeyizinizin özenli, emekli olmasını ve elle gösterilmesini isterseniz kesinlikle iğne oyası motiflerinden işlenmiş ürünleri bulundurmalısınız. Sizler için iğne oyası kenar dantellerini bir araya topladık.

İğne Oyası Kenar Dantelleri Örnekleri

Fiyonklu İğne Oyası Modelleri 10

Fiyonklu İğne Oyası Modelleri 7 Fiyonklu İğne Oyası Modelleri 6 Fiyonklu İğne Oyası Modelleri 4 Fiyonklu İğne Oyası Modelleri 3 Fiyonklu İğne Oyası Modelleri 2


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git