İğne Oyası Kolye Yapımı

Tarihteki ilk insanlardan beri bilinen ve var olan örme eylemi, zaman içerisinde toplumlara göre şekillenerek sanatsal bir hal almıştır. En kaba tabirle, insanların giymek için ördükleri nesnelerden başlayarak, genç kızların el emeği göz nuru oyalara kadar dönüşmüştür.

igne-oyasi-yesil

İnce işçilik gerekliliği kişinin yeteneğini göstermesi ve renk ahenkleri, farklılaştırılabilen motifleri ile ören kişileri diğerlerinden ayırabilen oyalar, Türkçe dışında dillerde karşılığı bulunmaması itibariyle de Türklere özgü bir sanat olarak değerlendirilmektedir. İğne, tığ, firkete, mekik gibi araçlarla farklı renkte ipliklerin bitki motifleri gibi şekillerde örülmesiyle elde edilir.

igne-oyasi-renkli

Bu oya türlerinin içerisinde, yapımı en meşakkatli olan, iğneler yardımıyla ipliğe ilmekler atılarak yapılan iğne oyasıdır. İğne oyası, kadınlarının başörtülerinin kenarlarından tutun da erkeklerin tespihlerinin ucuna kadar geniş bir alanda süsleme amaçlı kullanılmaktadır. Bütün gün başlarında olan yazmalarına kadınların, tüm gün ellerinde salladıkları tespihlerine erkeklerin verdikleri önem ve bu eşyalarını iğne oyası gibi el emeği göz nuru bir süs ile süslemeleri de gayet normal karşılanması gereken bir harekettir.

igne-oyasi-mor

İnsanlardaki farklılaşma isteği ve fabrikasyon üretim olmayana karşı sempatileri, sık kullandıkları aksesuarlarında da kendisini göstermekte ve el yapımı iğne oyası  kolye, küpe gibi sık kullanılan aksesuarlarını iğne oyası gibi zor ve sık bulunmayan metotlarla oluşturma isteğine çevirmektedir.

Yazımızın bu aşamasında da İğne oyası kolye yapımı ile ilgili aşamalardan kısaca bahsedecek olursak:

*Önce ip başparmağa bir kere dolanarak altından iğne geçirilir ve ilmek hazırlanır.

*İp parmaktan çıkarılmadan zürafa yapılır ve 4 adet zürafadan sonra ip parmaktan çıkarılır.

*İp iğnesiz olan boş tarafından tutulup sıkıca çekilir.

*Tüm zürafaların başına sırasıyla düğüm yapılır ve sıkılarak zürafalar birbirine yaklaştırılır.

*Daha sonra dönerek üzerlerine düğüm yapmaya devam edilir ve boru şeklinde uzatılır.

*Düğümler sıkılırken borunun zarar görmesinden korkmaya gerek yoktur.

*Bu şekilde borunun boyu isteğe göre uzatılabilir.

Yukarı0da anlatılan metot temel bir metot olup, isteğe göre motifler düğüm ve zürafaların sayıları vasıtasıyla şekillendirilebilir ve renklendirilebilir. İğne oyası ile kolye yapmayı denemek, iğne oyası yapmayı bilmeyenler tarafından denenmesi tavsiye edilmeyen bir eylemdir. Önce iğne oyasını yapmayı öğrenmek, daha sonra kolye gibi takılar oluşturmaya çalışmak daha sağlıklı olacaktır. En güzel iğne oyası modelleri resim galerimizde.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git