İğne Oyası Modelleri Ve Çeşitleri

Atkılar, eldivenler, ceketler, yelekler ve daha aklımıza gelmeyen pek çok şey. Her birisi zamanında anneannelerimizin, ninelerimizin, annelerimizin bize ördüğü yada belki de hatıra bıraktığı, el emeği, göz nuru ürünler. Hepimizin evinde, soğuk kış aylarında bizi ısıtan, eldiven, atkı yada bir ceket illa ki vardır. Örgü örmek başlı başına zaman ve emek isteyen bir iştir. Fakat tekniğini öğrendikten sonra, nasıl yapıldığını kavradıktan sonra son derece zevkli, kolay ve güzel bir hobidir örgü örmek. Örgünün pek çok farklı türü vardır. Bunlardan bir tanesi de İğne oyası’dır. Peki, bu yılın iğne oyası modelleri nelerdir?

Annelerimizin, ninelerimizin zamanının büyük bölümünü ve bütün emeğini harcayıp bize ördüğü bir ceket yada hırka veya güzel bir atkı mağazalarda yada başka yerlerde gördüklerimizden çok daha güzeldir. Çünkü manevi değeri çok yüksektir, çünkü o işin içinde emek vardır, çaba vardır, sevgi vardır. İşte bu yüzden örgü örmek başlı başına bir sanattır.

igne-oyasi-cesit-ve-modelleri

Son zamanlarda; el emeği ile yapılan her şeye ilgi gün geçtikçe artmakta ve bu ürünlerin büyük bölümü fazlasıyla talep görmektedir. Özellikle tatil bölgelerinde yaşayan veya o bölgeye ziyaret amacıyla gelen turistler bu ürünlere büyük ilgi göstermekte ve tercih etmektedir. İğne oyası denildiği zaman ilk akla gelen türlerden birisi de yazmalar ve yazma kenarlarıdır. Çünkü yazma iğne oyasının en iyi ve en güzel örneklerinden birisidir. İğne oyası geçmişten günümüze kadar gelebilen en özel ve güzel el işi türlerinden birisidir.

Başta köylerde ve kırsal kesimde yaşayanlar olmak üzere pek çok kadın ve genç kızın en çok tercih ettiği ve yaptığı el işi türlerinden birisidir iğne oyası. Çünkü yapılan araştırmalara göre pek bayan, iğne oyasının yazma kenarlarında oldukça güzel ve hoş bir görüntü oluşturduğunu düşünmektedir. Son zamanlarda; iğne oyası modellerinde belirgin bir artış görülmektedir. Ülkemizde her yıl pek çok kadın; iğne oyasını, yapılışını ve tekniğini öğrenmek amacıyla kurslara başlamakta ve bu konuda eğitim almaktadır. Fakat bunun yanında özellikle genç kızlar annelerinden, anneannelerinden, ninelerinden de ev içerisinde eğitim almayı ihmal etmemektedirler.

limon-cekirdegi-igne-oyasi-yapilisi-7713911-1884-1280x7203280686

En iyi ve en güzel iğne oyası modelleri nelerdir, hangileridir? Şimdi biraz bunu inceleyelim.  İğne oyası; Türk danteli olarak da bilinen fakat üç boyutlu görünümü ile dantelden farklı bir özelliğe sahip olan el işi sanatıdır. Küçük iğnelerle düğümleme yapılarak oluşturulan bu el sanatı türü günümüzde de oldukça popüler bir durumdadır.

Her birisi birbirinden farklı görünüme sahip olan, en özel ve güzel el sanatı örneklerinden birisi olan iğne oyasının pek çok farklı modeli de vardır elbette. Siz de kararınızı verin ve en çok beğendiğiniz, ilginizi çeken iğne oyası modelleri‘ni yapmaya başlayın.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git