İğne Oyası Modelleri

İğne Oyası Modelleri

El emeği göz nuru tanımlamasının en yakıştığı el işidir iğne oyası. İnce ince işlenir ve sıkılmadan bitirilir. Dünya çapında ün salmıştır iğne oyaları. Dünya üzerinde iğne oyası Türk danteli olarak bilinir. İğne oyası modelleri pek çok alanda kullanılır. iğne oyasının kullanıldığı yerlerden biri baş örtüleridir. El emeği göz nuru iğne oyaları başörtülerinin kenarına işlenir. Böylece baş örtüsü çok daha güzel bir görünüme sahip olur.

igne-oyasi-yapilisi

İğne oyasının kullanıldığı bir başka alan yatak örtüleridir. Yatak örtüleri iğne oyası ile şenlenir ve şık bir görüntü sergiler. İğne oyası aynı zamanda abajurların kenarlarında da kullanılır. İğne oyası modelleri saymakla bitmeyecek alanlarda kendilerini gösterir.

igne-oyasi-modeller,

İğne oyasının yapılışı eski zamanlara dayanır ve günümüze kadar bozulmadan, geleneğini koruyarak ulaşmıştır. İğne oyası iğne oyasını yapan kişinin duygularını taşır. Kadınlar iğne oyasını işlerken yaşadığı bütün duyguları yapılan iğne oyalarına aktarır. Görülen her iğne oyası aslında, havlu kenarlarında ya da abajur uçlarında yaşanan bir duygunun izlerini taşır.

igne-oyasi-kullanimi

Boncuklu İğne Oyası Modelleri

Boncuklu iğne oyası modelleri sık kullanılan modeller arasındadır. İğne oyası boncuk ile beraber sistemli bir biçimde örülür ve şık bir görünüm sağlar. Boncuk seçimi genellikle renkli boncuklardan kullanılır böylece iğne oyasının rengarenk olması sağlanır.

cicekli-igne-oyasi-modelleri

Fiyonklu İğne Oyası Modelleri

Yapılmakta olan iğne oyası fiyonk biçiminde ayarlanır ve o şekilde örülür. Fiyonklu iğne oyasını, başörtüsünün kenarlarına işlendiği takdirde hem şık hemde sade bir görünüm sergiler.

aksesuarli-igne-oyasi-modelleri

Tavus  Kuşu Modeli İğne Oyası Modeli

İsmindende anlaşıldığı gibi iğne oyası modeli yelpaze şeklindedir. Farklı renkler kullanılarak elde edilir ve seyrek bir biçimde örülür. Tavus kuşu modeli iğne oyası modelleri içinde en tercih edilenlerden bir tanesidir.

havlu-kenari-igne-oyasi-modelleri

İğne Oyası Çilek Modeli 

Çilek modeli iğne oyası en tercih edilen modellerden biridir. Yapılışı kolaydır ve genel olarak mutfak havlularının kenarlarında işlenmesi tercih edilir. İğne oyası modelleri içinde en zevli modellerden biridir.

igne-oyasi

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git