İğne Oyası Pervane Çiçeği Yapılışı

igne-oyasi

Siz de biliyorsunuz ki gelin adaylarının vazgeçilmezi iğne oyası işlemelerdir. Bu yüzden de sizlere İğne oyası pervane çiçeği yapılışı nı genel olarak anlatacağız. Dilerseniz başlayalım.

İğne Oyası Pervane Çiçeği Yapılışı  ve anlatımı

igne-oyasindan-pervane

Pervane çiçeği yapılışı biraz zahmetli olsa da adımları izlediğinizde kolayca yapabileceğimiz bir işlemedir. Sadece biraz beceri ve dikkat istemektedir. Hadi başlayalım.

igne-oyasindan-pervane-cicegi

İlk olarak pervane çiçeğini yapacağız. Öncelikle parmağımızın üzerinden diğer çiçek modellerinde olduğu gibi ipimizi sararak parmağımızın üzerinden 6 adet zürafa yapıyoruz. Ve bunu boru şekli verecek şekilde devam ediyoruz.  Ve 8 sıra çıktıktan sonra pervanenin yapraklarını yapmaya başlıyoruz.

igne-oyasindan-pervane-yapimi

Şimdi 1 zürafanın içinden 2 zürafa ile başlayarak bunu arttırarak devam ediyoruz. Ve 4 sıra arttırdıktan sonra ekşiterek tek zürafa kalana kadar işleme devam ediyoruz. Ve aralarda 1 zürafa olacak şekilde 3 tane çiçeğimizin yapraklarını yapmış olacağız. Sonra arada bıraktığımız zürafa ile üzerinden 2 zürafa başlayacak şekilde kenarından pipit yaparak bağlıyoruz. Sonra 11 sıra çıkıyoruz.

igne-oyasi-pervane-cicegi

Böylece her zürafaları çıktıkça kendiliğinden eğilerek şeklimiz ortaya çıkmış olacak. Ve 12. sıramızı tek olacak şekilde yapıyoruz. Sonra yaprağımızın ucuyla birleştirerek sabitliyoruz. Ve aynı işlemi diğer yapraklarımızın arasındaki zürafa üzerinden yapıyoruz. Böylece 3 adet yaprak yapmış olacağız.

igne-oyasi-pervanesi

Ve bunları yaptıktan sonra pervanemiz bitmiş olacak. Sonra yine parmak üzerinden sararak ucundan 5 tane pipit yapıyoruz. Ve ipimizin alt kısmını sıkıyoruz. Üst kısmında her pipitimizin tavşankulağı yapıp ipi keserek uçlarını yakıyoruz.  Böylece çiçeğimizin tomurcuklarını da yapmış oluyoruz. Şimdi de yaprak yapılışına geçiyoruz.  Alt kısma 4 zürafa ile başlıyoruz.  Ve ekşiterek 3 zürafa kalınca sağlı sollu yapraklarımızı yapıyoruz.  5 uzun pipitlerimizle başlayarak kenarda pipit bırakarak tek sıra kalana kadar yaprak yapmaya devam ediyoruz.

pervane-cicegi

Ve yandan aşağıya küçük zürafalar yaparak iniyoruz. Sonra diğer yaprağımıza geçiyoruz. 2. yaprağımız tersten olacak.  Onu da aynı işlemle yaparak tamamlıyoruz.  Sonra çiçeğimizi yapraklarıyla birlikte sabitliyoruz. En son olarak yan işlemeye geçiyoruz. Burada istediğiniz modelde şekilde yapabilirsiniz. Ve işlemimiz bitmiş oluyor. Böylece İğne oyası pervane çiçeği yapılışı nı öğrenmiş olduk.

pervane-cicegi-yapilisi


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git