İğne Oyası Yapımı

İğne oyası yapımı

Genç kızların çeyizlerini süsleyen göz alıcı iğne oyası yapımı hem çok kolay hem de çok keyifli…

Düğün mevsimi yaklaşıyor, genç kızlarda tatlı bir telaş hakim. Gelinlik, pasta, düğün dansı, konsept… Her şey özel olmalı. Peki, bunların tümü için titizlikle uğraşırken, hayatınız boyunca saklayacağınız çeyizlerinizin de size özel olmasını istemez misiniz? İğne oyaları ile süslenmiş havlularınız, yemenileriniz, ev dekorasyon ürünleriniz ile kişiliğinizi, evinizin her köşesine yansıtabilirsiniz. Hatta bunu bir adım ileri götürerek saç bantlarınıza, yazlık bez ayakkabınıza işlemeler yapabilir, iğne oyasını günlük hayatınızda da yanınızda taşıyabilirsiniz.

igne-oyasi-yapimi
Bir dönem, iğne oyası yapımını sadece ailenin büyükleri üstlenir gibi bir düşünce vardı. Neyse ki, geçmişe olan özlemimiz ve modanın belirli yıllarda eskiye dönüşü ile birlikte Türk kültürüne ait bu önemli el sanatı da yeniden hak ettiği değeri buldu. Anadolu kadınlarının hiç vazgeçmediği bu kültürümüzü artık büyük şehirlerde de görebiliyoruz.

igne-oyasindan-kupe-yapimi

İğne oyası yapımında geri dönüş yok!

Belki daha önce denemediğiniz için iğne oyası yapımı gözünüzü korkutuyor. Oysa birçok elişi sanatına göre hem kolay yapabileceğiniz hem de kendinizi özgür bırakabileceğiniz, desenlerine mutluluğunuzu, hatıralarınızı, doğadan aldığınız ilhamı yansıtabileceğiniz bir iştir iğne oyası. Buna rağmen aklınızdaki desenleri bir kağıda dökerseniz ne yaptığınızı takip edebilir ve ortaya çok güzel bir iş çıkartabilirsiniz. İğne oyasının en zor yanı, hata yaptığınızda geri dönüş imkanı vermemesidir. Tüm emeğinizin boşa gitmemesi için planlı çalışmanızda fayda var.
yazma-kenari-igne-oyasi

İğne oyası yapımında gerekli malzemeler iğne, makas ve renk renk ipliklerdir. İsterseniz boncuklar, pullar, simli ipler kullanarak çeyizinize ayrı bir ışıltı katabilir, misafirlerinize gururla çıkaracağınız çeyizlere sahip olabilirsiniz. İğne oyasında düğüm tekniği kullanılır. Birkaç düğüm tekniği öğrendiğiniz zaman çok farklı işler ortaya çıkartabilirsiniz. İğne oyalarınızı yaparken direkt havlu, yemeni üzerine çalışabileceğiniz gibi, elinizde iğne iplikle yaptığınız desenleri de sonradan kumaşınıza ekleyebilirsiniz.

Her genç kızın hayali farklıdır, iğne oyası yapımı ile de bu hayallerinizi yansıtabilirsiniz ancak yeni başlayanlar için sunduğumuz örnekler de size yardımcı olacaktır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git