İğne Oyası Yazma Kenarı Yapılışı

igne-oyasi-yazma-kenarli

Bildiğiniz üzere artık herşey makinalar tarafından dokunup daha düşük maliyetlerle daha çok çeşit yelpazesiyle karşımızda fakat önemini yitirmeyen geleneksel bir ananedir ki iğne oyası.İster yazma kullanın ister kullanmayın illa ki her evde bulunur.

igne-oyalari

İstediğiniz,beğendiğiniz kenarları hazır yapılmış olarak satın almak yerine evde yapabileceğiniz basit ve şık modellerle neden siz yapmayasınız? Şimdi siz yapımı kolay ama yazma kenarlarında bir o kadar şık bulunan iğne oyası yazma kenarı yapılışı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

igne-oyali

Öncelikle iğne oyası için özel tasarlanmış olan bir iğne,polyester ip ki mümkünse elli numara en iyisi,kumaş olarakta esnemeyen sağlam bir kumaş,makas ve kürdan seçiniz. İlk olarak ipimizi iğnemize geçiriyoruz ve ipimizi çok uzun tutmuyoruz ki düğüm olmasın.

igne-oyasi

Özellikle yeni başlayanlar için ipin uzun tutulması bayağı bir problem teşkil edebilir. İpin ucunu kumaşın üzerine koyuyor ve bir elimizle ipimizi ve kumaşımızı tutarken öbür elimizle ipliğimizi geçirmiş olduğumuz iğnemizi kumaşın tersinden kumaşa işliyoruz. İğneyi kumaşa her batırışımızda, ipin iğnenin üstünde olması en önemli noktalardan biridir tığ işinde.

igne-oyasi-ornegi

Daha sonra iğnemize geçirilmiş olan ipin ikisinide tutuyor ve birbirinden ayırmadan kaydırmadan iğnenin altından dolayıp sağa doğru yatırıyor ve ardından iğnenin uç kısmından tutup yavaş bir şekilde çekiyoruz. Böylelikle düğüm oluşturmuş olduk ve ipi hiç bırakmadan düğümü iyice sıkacağız.Şimdi iğnemizi atmış olduğumuz düğümün biraz uzağına batırıyoruz.

igne-oyasi-ornek

Bu şekilde elimizdeki yazma yapacak olduğumuz kumaşın kenarlarını baştan başa işliyoruz. İğne oyası yazma kenarına devam ederken, ilk olarak ipimizi kibrite iki ya da üç defa doluyor sonra bir düğüm yapıp ipimizi sıkıştırıyoruz. İpimizi sıkıştırdıktan sonra isteğe bağlı olarak kibriti çıkarıp ya da kibritin üzerinden ipimizi doluyoruz.

igne-oyasi-yazma-kenarlari

Fakat bu sefer sıkmıyoruz sadece doluyoruz.Daha sonra üstünden bir sıra daha doluyor ve oluşturduğumuz yuvarlağımızı daha sonra yapacağımız yapraklarımıza göre üç ayrı parçaya ayırıyor,ipi ilk aralıktan düğümlüyoruz.

igne-oyasi-yazma-kenarlari

Şuanda çiçekli iğne oyamızın göbeğini yapmış bulunmaktayız gelelim yapraklara.Altı adet yaprak yapıp başa dönüyoruz,ardından sağ taraftan ve sol taraftan bir sıra arttırıyoruz ve tekrar dönüyor ve eksiltmeye geçiyoruz.Şimdi eksilterek yapraklar bitinceye kadar bu işleme döne döne devam ediyoruz.

igne-oyasi-yazma-kenarlari-yapilis

İlk yaprağımız bitti şimdi diğer iki yaprağımız için başta bıraktığımız boşluklara diğer yapraklarımızıda yapıyor her yaprak donunda makas yardımıyla ipimizi kesip,düğümlüyoruz.

igne-oyaciŞu anda elimizde bir adet çiçek motifli iğne oyamız var yapraklardan birinin ucundan kumaşımıza düğüm atarak çiçeğimizi işliyoruz ve kumaşımızın kenarlarına atmış olduğumuz her düğüme bir çiçek gelecek şekilde örmeye devam ediyoruz.

igne-oyasi-yazma-kenarlari-yapimi


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git