İğne Oyası Yazma Yapılışı

Kenarı iğne oyası ile işlenmiş yazmalar tesettürlü bayanların günlük hayatında tercih ettikleri bir yazma türüdür. İğne oyası hem zarif duruşu hem de birbirinden farklı modelleriyle birçok bayanın beğenisini aldığı gibi kullanım açısından en çok tercih edilen yazma çeşididir. İğne oyası yazma kenarı işlemek oldukça emek istediği gibi birçok ev hanımının da evde yaparak para kazandığı bir iştir. İğne oyaları sadece yazma kenarlarında değil havlu kenarlarına da işlenmektedir. Becerikli ev hanımlarının emekleriyle ortaya birçok model çıkmıştır. Bu yazımızda sizlere iğne oyası yazma kenarı yapılışı anlatmaya çalışacağız.

igne-oyasi-cicek-cesitler

İğne Oyasında Yeni iseniz

Birçok genç kızın çeyizinde iğne oyası işleri çokça bulunmakta ve gençler en güzel renkli veya modelli olanlarını ya yapmaya çalışmakta ya da yapanlardan satın almaktadır. Ancak sizde kendi oyanızı kendiniz yapmak istiyorsanız basit örneklerle başlamanızı ve yavaş adımlarla ilerlemenizi öneririz.

igne-oyasi-cicek-yesi-turuncu

Kolay İğne Oyası Yazma Yapılışı

Kolay iğne oyası yapmak için ilk olarak gerekli malzemeleri temin edin. İğne, iplik ve yazma kullanacağınız materyallerdir. İnternet üzerinden birçok farklı siteden örneklere ulaşabileceğinizi gibi yakın çevrenizde iğne oyası yapan kişilerden de başlangıç için yardım alabilirsiniz. Başta çiçek ve yaprak motifleri olmak üzere yüzlerce model bulunmaktadır. İğne oyası yapımında en önemli nokta düğümdür.

igne-oyasi-cicek-renkli

İğne Oyası Yazma Yapımının Teknikleri

İğne oyası yazma yapılışı basit gibi görünse de aslında biraz da deneyim istemektedir. Dediğimiz gibi ilk olarak basit modellerle başlayın ve kendinizi geliştirin. Yazma kenarı iğne oyalarında sıkça kullanılan bir model olan zürafa işlemsi yapımı ise şöyledir. İlk olarak yazma kenarını sıkıca tutarak ipi yazmaya takma aşaması. Bunun için iğneyi ipin altından sokup karşıdan çıkarın ve ipi iğnenin üzerinde iki tur döndürerek dolayın. Ardından iğneyi yukarı çekin ve düğümü oluşturun. İpi ve yazmayı sıkı tutmayı unutmayın çünkü düğümünüz gevşek olursa model kendini göstermez. Yine aynı şekilde iğnenin alt kısmından sarkan ipi sağa sola doluyoruz ve iğneyi yukarı doğru çekerek bir düğüm daha yapın. Bu şekilde ilerleyerek modelinizi oluşturun. İnternet üzerinden modellerin yapımına ilişkin videolar izleyerek daha kolay bir uygulama yapabilirsiniz.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git