İğne Oyasının Vazgeçilmezleri

Türk örf ve adetlerinde her kızın çeyizinde bulunması istenilen insanların görmek istediği eşyalardan bir tanesidir iğne oyası eşyalardır. İğne oyası başörtülerinde sehpa örtülerinde evin herhangi bir köşesini süsleme amaçlıda kullanılabilir. İğne oyası ile başörtüsünü de boncukla da yapılan modelleri vardır. Günümüz şartlarında otantik bir havası olduğu için günümüz de hem yabancı turistler hem de bizler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Bazı kesim tarafından fazla tercih edilmese de bile eskiden günümüze kadar yaygınlaşmış bir el işi sanatıdır.

renkli-cicek-igne-oyasi-ornekleri

İğne oyası modellerinden bir kaçını sayacak olursak. Günümüzde en çok yapılışı kolay maliyeti uygun bir şekilde yapabileceğiz epey yaygın modeller vardır. En yaygın iğne oyası çeşidi menekşe modelidir. Menekşe modeli alt zemini yeşil ve sülfe geçilerek yeşil yapraklarını oluşturarak menekşe renklerine uygun olarak yapılarak menekşe modeli oluşturulur. Bir diğer tercih edilen modeller arasında da sümbül modeli yer almaktadır. Sümbül modeli sümbül şeklini anımsatan bir modeldir. Yaygın modellerden Kuşdili oyası piramit şeklinde yapılarak beş ya da altı boncuk dizilerek piramit şeklini almaktadır. Piramit kuşdili oyası yalnızca beyaz tülbent üzerine uygulanmaktadır. Renkli tülbentler için kullanılması doğru olmaz. İğne oyasını yalnızca tülbentler ya da başörtüsü üzerinde uygulanmaz. Uygulanabileceği birçok detay ve yerler mevcuttur. Sehpa örtülerinde de kullanımları olabilir.

igne-oyasi-modelleri-2016

Vitrin süsleme olarak kullanan bayanlar vardır. Evinizi bu şekilde daha şık da gösterebilirsiniz ayarıca. Günümüzde otantik havası olan bayanların da tercih ettiği küpe kolye fular ucu süslemesi olarak da kullanılmaktadır. Mekik ve iğne oyası harmanlanarak da çeşitli yapılan farklı yerde kullanabilecek modeller de vardır. Havlu kenarları karyola etekleri namaz örtüleri sandık örtüleri mobilya üstlerinde gibi çeşitli yerlerde de kullanılmaktadır. Zamanınızı ayırdığınıza değecek oldukça kullanışlı alternatifi çok olan modeller mevcuttur.

Her yörenin kendine has iplik kumaş örtü kullanımı vardır. Örneğin ege bölgesi ipek iplik kullanımını tercih eder. Orta Karadeniz yöresi masur da denilen naylon iplik kullanır. İğne oyası ile hem boş vaktini değerlendiren hem de ticari amaçlı kazanç sağlayan bayanlar vardır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git