İki Renkli Örgü Patik Yapılışı

Kış aylarının en kullanışlı ayak koruma yöntemlerinden biri olan yün patikler hem sizi elinizi oyalayarak düşüncelerinizden uzaklaşmanıza, kafanızı dinlemenize hem de kış ayalarının soğuğundan sizi ve sevdiklerinizi korumanıza yardım eder. Örgü örmek psikolojik olarak sizi rahatlatırken sevdiğiniz kişilere hediye etmek içinde son derece makul bir tercihtir. Ayrıca iki renkli örgü patik yapılışı ve örülüşünü tercih ederek farklı modeller de üretebilirsiniz.

iki-renkli-patik

Patik için seçilebilecek iplik modelleri: kış aylarında ayaklarımızı sıcacık tutacak olan patik ipliklerini seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ipliğin ayağımızı kaşındırmayacak tarzda yumuşak olması ve kolay eskimemesi için çok azda olsa içinde naylon yün barındırması daha uygun olur. Özellikle örgüyü seven bayanların evinde mutlaka artık ipler bulunmaktadır. Bu ipliklerden farklı farklı bir çok örgü patik modeli örülebilir. Böylelikle hem yünler değerlendirilmiş olur hem de ayaklarımızı sıcacık tutan patikler üretebilirsiniz. Eğer iki renk ip değiştirmeye üşeniyor ya da küçük bir patik için koca iki yumağı harcamak istemiyorsanız yün üreticilerinin en kullanışlı seçeneklerinden bir olan akıllı ipleri tercih edebilirsiniz.

iki-renkli-patik-orulusu

İki renkli örgü patik nasıl örülür: 70 ilmek atılır, 6 sıra haroşa örülür (haroşa; her ilmek önden alınır) ardından farklı bir renk ile örmeye devam edilir. İlmeklerin ortasına gelindiğinde ortadaki 10 ilmeğin sağından ve solundan birer tane arttırılır. Örgü haroşa ile devam eder ve arttıralar 10 kez tekrarlanır. Daha sonra iki parmak kalınlığında örgüye başladığımız renge geçilir, o renk ile hiç arttırma yapılmadan iki parmak örülür ve örgü kesilir. Taban ve topuk arkası kısmı iğne ile dikilir. İsteğe göre üzerine nakış ve ya boncuk işlemesi yapılabilir. Hatta örgüye ilk başladığınızda ördüğünüz 6 sıra haroşa kısmına zincir ile ilmek çekilip arasından geçirilerek önden fiyonk da yapılabilir. Örgü patik yapılışı bu şekilde sona eriyor. İyi günlerde kullanın.

iki-renkli-patikler (2)


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git