İstiridye Mevsimlik Hırka Yapılışı

İstiridye Motifli Mevsimlik Hırka

Giysilerin en güzeli: İstiridye hırka

Kışın soğuklarda kalın örgü hırkalara sarınmak, ilkbaharda ve sonbaharda havalar serin olduğu zamanlarda daha az kalın örgü hırkaları üzerinize geçirmek ve yazın serin bir rüzgârda incecik örgü hırkayı omuzlarımıza öylesine atmak gibisi yoktur. Örgünün her türlüsü makbul olduğu gibi en makbul olanı da hırkalardır. Mevsimlik hırkalar ise en çok tercih edilenidir. Spor ya da klasik olabildiği gibi, her renkte ve her modelde de bulunabilirler. Kısa örgü hırkalar veya uzun örgü hırkalar sıklıklar çevrede görülür, ayrıca ince ve kalın örgülü olan hırkalardan, tığ ile ince desenlerle örülmüş olanlara kadar çeşitli hırkayı da satın alabilir ya da kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Kendinize mevsimlik hırkalar örebileceğiniz gibi sevdiklerinize de bu hırkaları hediye edebilir ve onları mutlu edebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda istiridye hırka yapılışı hakkında tüm detayları anlatacağız.

istiridye-desenli-orgu-modelleri

Mevsimlik hırkalarda deniz havası: İstiridye hırka motifi

Yazlık ya da kışlık herhangi bir mevsimlik hırkaya uygulanabilen pek çok örgü motifi vardır. Bunlardan biri de kabarık görüntüsü ve küçük deniz canlıları olan istiridyeleri andıran adı üstünde istiridye motifidir. Kalın ve kabarık oluşu nedeniyle kışlık hırkalara daha uygun olabilen bu motif örülmesi dikkat ve emek isteyen, oldukça keyifli bir örgü türüdür.

istiridye-orgu-ornekleri

Tığ işi istiridye hırka motifi yapımı

Deneyimli biri için kolay olan istiridye motifi, deneyimsiz biri içinse biraz pratikten sonra el alışkanlığı kazanılmasıyla gittikçe daha keyifli bir hal alır.

Zri8qPd3InosxOlrZM3c

Hırkanın boyutuna göre başlanan sayıda ilmekle, 3 diş haraşo ve 2 sıra düz örülür. Daha sonra ilk ilmek örülür ve o ilmeğin üzerine bir tane dolanır. Bir tane düz, arada dört tane ters, bir tane düz, dört tane ters olarak sıra sonuna kadar gelindikten sonra, son ilmekten önce bir arttırma işlemi yapılır ve son ilmek de örülür. Tığın üstüne iplik alınıp arttırılır ve bir ilmek düz örülüp,  düz ilmeklerin ikisi bir alınır, bir arada alınan ilmekler kesilir. Aradaki her düz ilmekten sonra kesme işlemi uygulanarak sıra sonuna kadar aynı şekilde devam edilir.

orgu-modeli-nasil-yapilir

İstiridyenin son düz ilmeğini ördükten sonra, bir arttırılır ve iki ilmek düz örülür. Bu şekilde istiridye motifindeki beş düz ilmek kalana kadar iki yandan arttırılıp, aralardan kesmeye devam edilir.

Daha sonrasında ilk baştaki yedi ilmek düz örülür ve bu yedi ilmeği takip eden beş ilmeğin ilk ilmeği boşta bırakılacak şekilde 4 ilmek çıkartılır, sağ şişe takılır. Boşta bırakılan ilk ilmek bu dört ilmeğin üstünden atılır. Sağ şişe atılan dört ilmek tekrar sola alındıktan sonra, geri kalan yedi ilmek de örülür.

istiridye-tig-hirka-yapilisi

Sonraki sıraya geçildiğinde aradaki ilmek farkı, haraşo örülürken ilmek arttırılarak sağlanır. Gerekli ilmek sayısına ulaştıktan sonra anlatılan şekilde örülmeye devam edilirse, tığ işi istiridye hırka modeli yapılmış olur.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git