Kabartmalı Tığ Örtü Yapılışı

Danteli, örgüyü, iplikleri, şişleri ve tığları sevmeyeniniz var mı? Konu örmek üretmek olduğu zaman birçoğumuz için hayat duruyor. Hele birde kendi emeğiniz,  göz nurunuz ve özenerek yaptığınız işleri kullanmaya başladığınızda koltuklarınız kabarmaz mı? ? Bu konumuz da kabartmalı tığ örtü yapılışını ve modellerini sizinle paylaşmak istiyoruz.

ortu-nasil-dikilir

Kabartmalı tığ örtü

Tığ kullanılarak yapılan bu örgü türü sayesinde yatak örtüsü, koltuk örtüsü ya da bebek örtüsü ve battaniyesi yapabilirsiniz. Bir nevi 3boyutlu örgü olarak da bilinen kabartmalı tığ örgü yönteminde kabartma kısımlarda farklı renk iplikler kullanarak daha gösterişli ve ya bebek için yapıyorsanız cinsiyet ayırt etmek adına yapabilirsiniz.

tAHPEd9aZ1lye5MvTrs7

Örneğin; Kırmızı düz zeminli kenarları gri ajurlu şık bir kabartmalı tığ örtü modelini diz örtüsü olarak kullanabilirsiniz. Ya da istediğiniz renklerde motifler çıkarıp birbirine ekleyerek hayal gücünüzle çoğaltabileceğiniz kullanım şekilleri bulabilirsiniz. Biraz kalın mavi-kırmızı-kiremit rengi gibi kırçıllı iplerle ördüğünüz koltuk örtüsü, soğuk kış günlerinde sizi ısıtacak bir battaniye görevi görebilir. Mavi zemin üzerine çiçek desenleri kullanarak bebek odalarına şık battaniyeler ve yatak örtüleri yapabilirsiniz.

sik-orgu-ortu-modeli

Aşağıda yapılışıyla beraber görmüş olduğunuz fotoğraflarda, kabartmalı çiçek modelini birbirlerine ekleyerek çok şık örtüler elde edebilirsiniz.

Kabartmalı tığ örtü yapılışında faklı renklerde ördüğünüz kareleri birleştirerek çok daha büyük örtüler oluştura bilirisiniz. Aşağıda gördüğünüz modelleri sadece örtü yapılışında değil tığ işi olarak kullanmak isteğiniz her modelde uygulayabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak adına bazı motiflerin yanındaki şablonları kullanarak hayalinizdeki motifin yapılışını çıkartabilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git