Kalp Ajurlu Bayan Yelek Yapılışı

Ajurlu örgü modelleri, hem yazlık iplerde hem kışlık iplerde çok güzel duran modellerdir. Merserize ipten yazlık bir modelde örebilirsiniz. Yün ipten kışlık bir model de. Ajur her türlü ipi kaldırabilecek bir örnektir. Ajurlu bayan yelek yapılışı biraz zor gözükse de yapılabilir bir modeldir. Şimdi Ajurlu bayan yelek yapılışı hakkında tüm detaylara göz atalım.

ARKA KISIM

Örgümüzün arkasına kahverengi ince bir yünle başlıyoruz. Ajur modelde çok kalın ipler hoş durmuyor kanısındayım.3,5 numara şişe beden genişliğimizde ilmek atıyoruz. Yeleğimizin lastik kısmını ördükten sonra ajur kısmına geçiyoruz. Ajurlarımızı 24 ilmek üzerinde modelliyoruz. Ajur aralarını ise düz örgüyle tamamlıyoruz. İlmek sayınıza göre ve koyacağınız modele göre hesap yapıp ajur yerleştirmesine geçiyoruz.

1.SIRA:5ters, 2ters topla, 1arttır,2düz,1arttır, 3topla,1arttır, 2düz, 1arttır,2topla

2.SIRA:4ters, 2ters topla, 1arttır,4düz, 1arttır, 1düz, 1arttır, 4düz, 1arttır, 2 ters topla

3.SIRA:3ters, 2topla,1arttır, 6düz, 1arttır, 1düz, 1arttır,6düz, 1arttır,5ters

4.SIRA:5ters, 1arttır, 2düz kes, 11düz, 2düz kes, 1arttır, 6ters

5.SIRA:6ters, 1arttır, 2düz kes, 9düz, 2düz kes, 1arttır, 7ters

6.SIRA:7ters, 1arttır, 2düz kes, 7düz, 2düz kes, 1arttır, 9ters

7.SIRA:5ters, 2topla, 1arttır, 2topla,1arttır, 2topla,3düz, 2topla, 1arttır, 2topla, 1arttır

8.SIRA:4ters, 2topla, 1arttır, 3düz, 1arttır, 2topla, 1düz, 2topla, 1arttır, 3düz, 1arttır, 2topla,5ters

9.SIRA:3ters, 2topla, 1arttır, 5düz, 1arttır, 3düz topla, 1arttır, 5düz, 1arttır, 2topla,4 ters

orguden-yelek-nasil-yapilir

 

Ajur modelimize bu şekilde devam ediyoruz. Kol kısımlarına geldiğimiz kahverengi ajurlu bayan yelek modelimizin kollarını klasik yöntemle kesip(3–2–1) enseye gelince bütün ilmekleri topluyoruz, yani kesiyoruz.

orguden-yelek-yapilisi

 

ÖN KISIM

 

Örgünün ön kısmında arka ilmeğimizin yarısı kadar ilmek sayısıyla örgüye başlıyoruz. Lastik kısmını örünce, ajur modellememizi yukarıdaki sistemle yapıyoruz. Daha sonra kol kesimlerimizi yapıp, hemen iki sıra sonrası yakayı açıyoruz. Yakayı her iki taraftan birer eksilterek, enseye kadar ulaşan ön tarafı bitiriyoruz. Örgünün diğer yanı da aynı şekilde olacak. Ajurlu bayan yelek modelinde, tek önemli nokta ajur yapılışını kavramak. Onun dışındaki yöntemler aynı klasik yelek örme yöntemleri. Bu arada yeleğinizin bir tarafına düğme yeri açmayı unutmayın. Düğme açma aynen ajur gibi yapılır.Son olarak hırkanızı dikin ve giyime hazır hale getirin.

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git