Kalp Bebek Battaniyesi Yapılışı

battaniye

Bebekler, anne babalarının en kıymetlileri… Onlar henüz dünyaya gelmeden sarıyor ebeveynlerini sevgileri. Her şeyin en iyisini, en güzelini yapmak için uğraşıp duruyor anne babalar. Varlığından haberdar olunduğu an yünler, şişler, alınır ilk önce. Sizlere kalp bebek battaniyesi yapılışı konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

battaniye-yapilisi

Herkeste bir örgü örme telaşı başlar. Minik meleğin, neredeyse 5 yaşına kadar giyebileceği kadar yeleği, hırkası kazağı olur daha doğmadan. Anne yarısı olduğundan belki de örmesi sabır isteyen battaniye örme işi de genelde teyzeye düşer. Teyzeleri yoksa anneanneye, anneannesi yeterince becerikli değilse babaanneye düşer tabi ki

bebek

Bebek battaniyesi örmek, minicik yelekler, hırkalar örmekten daha zor görünse de; bebeğinizi ısıttığı kadar, kalbinizi de ısıtacak battaniye modellerini gördükten sonra hemen örmeye başlamak isteyeceksiniz.

kalp-bebebk-battaniye-yapilisi

Tığ ile örülen kalpli bebek battaniyeleri; çoğunlukla parça parça örüldüğünden zahmetli görünse de daha az yorucudur.

Tığ ile kalp yapılışı çok basittir. Bilmeyenler için kısaca anlatalım;

kalp-bebek

  1. 3 tane zincir çekerek başlıyoruz.
  2. Her sırada ikişer tane artırarak ikili tırabzanlar yapıyoruz.
  3. Bu şekilde 7 sıra örüyoruz. ( dilerseniz daha büyük te örebilirsiniz.)
  4. Kalbin üst kısmını yapmak için ördüğümüz kısmın yarısına kadar yine tırabzan yapıyoruz. Bu defa eksilterek geri dönüyoruz. Bu şekilde her sırada ikişer tane eksilterek bitiriyoruz.
  5. Kalbin diğer tarafını da aynı şekilde yapıyoruz.
  6. kalp-bebek-battaniyesi

Bu kadar basit işte! Bu şekilde rengârenk kalpler örüp dilerseniz kare şeklinde, dilerseniz kalp şeklinde birleştirebilirsiniz. Ördüğünüz kalpleri battaniye şekline getirmek biraz zaman alacak gibi görünse de, çok kısa bir süre sonra eliniz alışacaktır merak etmeyin. Sonuçta minik meleğiniz için çok şık ve hem içinizi hem bebeğinizi ısıtacak muhteşem bir kalpli bebek battaniyesi sahibi olacaksınız.

kalp-bebek-battaniye-yapimi

Bir başka kalp yapım tekniği de; ipi parmağınıza dolayarak yuvarlak yapın. Tığı içinden geçirin ve 3 tane zincir çekin. 7 tane 2 sefer de çekilen dolgu yapın. Tekrar 3 zincir çekin ilk zincirin dibine batırarak sık iğneli bir kirpik yapın. Yanına yine 7 tane doldu yapın, 2 zincir çekip sık iğne olarak batırıp çekin. Kalbi oluşturmak için parmağınıza doladığını ipi çekin ve kalbiniz oluştu.

kalp-bebek-yapilisi

Bu küçük kalp motiflerini kalın şiş ve iple düz veya kareli olarak kolayca örebileceğiniz battaniyenin üzerine işleyip çok şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Kalp bebek battaniyesi yapılışının sonuna geldik.

kalpten-battaniye-yapimi


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git