Kalpli Fiyonk Örgü Modeli Yapılışı Video Anlatımlı

Merhaba hanımlar, örgü modelleri paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Sizler için video anlatımlı Kalpli Fiyonk Örgü Modeli yapımını paylaşacağız. Çok güzel ve yapımı zevkli olan bu örgü modelimizin yapımı için detaylara geçelim.

Malzemeler:

İnce ip
2 numara şiş
Örneğin güzel durması için hafif sert ve ya pamuklu ip de kullanabilirsiniz. Yaz ayları için harika bir model ve de örülüşü oldukça kolaydır.

Kalpli Fiyonk Örgü Modelinin Anlatımı:

Bu örnek için ikişer tane ters haroşa on ikişer tane de motif için ilmek yapmalısınız. Daha sonrası için ise öreceğiniz şeye göre değişiklilik göstermektedir. Bu modeli dilediğiniz her şeye uygulayabilirsiniz. Şal, kazak, flar ne isterseniz olur. Ben bu örnekte size göstermek için flara uygulayacağım.

Bu model için 2 tane ters haroşa ve 12 tane ilmeği motif olarak ayarlıyoruz. 2 tane ters haroşa 12 tane ise motif ilmeği olmak üzere toplamda 14 ilmek yapılmalıdır. Flar için ben 28 ilmek yaptım. Kazak ya da benzeri şeyler örmek istediğinizde 2 ters haruşeyi saymayıp 12 ilmek katları olarak ayarlayabilirsiniz.

kalpli fiyonk örgü modeli

                        kalpli fiyonk örgü modeli

Kalpli fiyonk örgü modeli için başlamadan önce 4 sıra düz örüyoruz. 5. Sıraya geldiğimiz de ise modeli koymaya başlıyoruz. 5. Sırada önce 2 ters haroşayı yapıyoruz. Sonra 12 ilmeğin tam ortası olacak şekilde ayırma işlemine başlanır. Yani 6 ilmekten sonra düz taraftan girerken sağa, ters taraftan girerken sola yatacak şekilde ayarlanarak 5. Ve 6. İlmek beraber kesilmek için yönü değiştirilir ve kesme işlemi yapılır. Kesme işleminden sonra geriye kalan 4 ilmek de örülür. Böylece motif için ayrılmış olan 12 ilmek tamamlanmış olur. Sonra da ters 2 haruşe örülür. Aynı örgü ilk 12 ilmekte olduğu gibi 12 ilmeğin katlarında da tekrarlanır. Tersinden devam ederken aynı şekilde 2 ters haruşe örülür. 12 ilmeğin ortasına gelindiğinde 4. Ve 5. İlmek beraber kesilmek için yönü değiştirilir ve kesme işlemi yapılır. Daha sonra şişe 3 kere ip dolanır ve karşı taraftan 2 ilmek daha kesilir. Ama karşı taraf kesilirken yön değiştirilmez. Aynı yönde alınıp 2 ilmek birden kesme işlemi yapılır. Geri kalan 4 ilmek örülüp, 2 ters haruşe örülür. Ve 12 ilmekte olduğu gibi 12 ilmeğin katlarında da aynı örülür. Böylelikle 2 sıra bitmiş olur. 3. Sırada 2 ters haruşe örülüp kesilen yere gelene kadar örülür ve 3. Ve 4. İlmekler yönü değiştirilip kesilir. Şişe tekrar 3 kere ip dolanır ve bir önceki sırada dolanan ip bırakılır. Karşı taraftaki 2 ilmek yön değiştirimlerden kesilir. Son bir ilmek kalana kadar bu şekilde örülür. Son sırada yani 1 ilmek kaldığı zaman 2 ters haroşa örülür. Bu sırada kesme işlemi yapılmaz. 12 ilmeği elde etmek için 1 ilmekten sonra 5 tane daha ilmek alınır. Sonra bırakılan ipler çekilip düzeltilerek şişe alınır ve bir ilmek yapılır. Toplamda 7 ilmek olmuş olur. 12 ilmeği tamamlamak için 5 ilmek daha alınır. Böylece 12 ilmek tamamlanmış olur. 12 ilmeğin katlarında da aynı işlem uygulanır. Bu sıradan sonra normal düz örgüye geçilir. 4 sıra düzü düz tersi ters olarak örülür. Aradaki mesafe 4 veya 6 sıra da olabilir. Motiflerin birbirine uzaklığını dilediğiniz kadar sıra çoğaltarak uzaklaştırabilirsiniz. Ya da dilediğiniz kadar sırayı azaltarak yakınlaştırabilirsiniz. Artık kalpli fiyonk örgü modeli hazır.

Evet hanımlar, örgü modelimizi bitirmiş oluyoruz. Artık video paylaşımını yapabilirim. Videoyu tekrar tekrar izleyip takıldığınız yerleri yeniden gözden geçirip, daha kolay ve zorlanmadan yapabilirsiniz.

Hepinize şimdiden kolay gelsin. Örgü dolu, sevgi dolu günler dilerim.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git