Kapşonlu Çocuk Hırka Yapılışı

Kış aylarında el örgüsü ürünler, bebek ve çocuklar için vazgeçilmezlerin başında gelmektedir. El emeği ile yapılan ve yapılış sürecinde örgüyü yapan kişiye haz veren ayrıca hazır giyim ürünlerin dışında farklı modelleriyle göze çarpan örgü ürünlerine talep her geçen gün artmaktadır. Kış aylarında sıcak tutacak örgü ürünlerinden kapşonlu çocuk hırka yapılışı için örneklerine bakacak olursak, örmesi son derece kolay, az zaman gerektiren, çocuğunuzu sıcak tutan ve özgün bir özelliğe sahiptir. Şimdi kapşonlu çocuk hırka yapılışı için detaylara geçelim.

erkek-cocuk-kapusonlu-hirka-orulusu

Kapşonlu Çocuk Hırka Yapılışı İçin Gerekli Malzemeler:

  • 3 adet 100 gramlık çocuk yünü
  • 4 numara örgü şişleri

Bu iki kalem malzeme, çocuğunuza kapşonlu hırka örmeniz için yeterli olacaktır.

kapusonlu-orgu-hirka-modelleme

Kapşonlu Çocuk Hırka Yapılışı:

Çocuğunuz için öreceğiniz kapüşonlu hırka için belirli adımları izlemeniz gerekmektedir. Bu adımlara bakacak olursak;

kiz-cocuklari-icin-orgu-kapusonlu-hirka

Kapşonlu Hırka Arka Kısım İçin:

Öncelikle malzemelerimiz ile birlikte, 60 ilmek atarak 1 sıra ters, 4 sıra düz ve yine 1 sıra ters örgü ile lastik yapıyorsunuz. Daha sonra örgümüzün üzerinde bir karış ve dört parmak ölçü alarak düz bir şekilde ördükten sonra, kol kısmı için kesinti kısmını ayarlayarak kollar için yer bırakıyoruz. Düzenli ve sıralı bir şekilde ve her sırada yapılmak üzere her iki yandan 3+2+1 olarak kol yuvası kısmını yapıyoruz.

Kapşonlu Hırka Ön Kısmı İçin:

Önler kısım için 35 ilmek atarak örmeye başlıyoruz. Arka sırada olduğu gibi 1 sıra ters, 4 sıra düz ve 1 sıra ters örerek lastiklerini yapıyoruz. Daha sonra 4 sıra ilmekten sonra ilik açıyoruz ve 3 ilmek örüp 3 ilmek kesiyoruz. Kol yuvası için arka kısım için uyguladığımız işlemi, uyguluyoruz.

kapusonlu-orgu-hirka

Kol Kısmı İçin:

25 ilmek atarak kolları örmeye başlıyoruz. Tekrar 1 sıra ters, 4 sıra düz ve 1 sıra ters ile lastik şeklinde örüyoruz. Bu kısımda toplam ilmek say

Isını her sırada 1 arttırarak toplamda 35’e çıkarıyoruz. Kol kısmı kesintisi için 3+2+1 kesip kolları tamamlıyoruz.

Kapşon İçin:

Hırka yakasından 108 ilmek çıkararak kapüşon kısmını örmeye başlıyoruz. Bir karış boyunca 108 ilmeyi düz örüyoruz. Daha sonra 36 ilmek örüp, 36 ilme kesiyoruz. Sondaki 36 ilmeği keserek ortadaki 36 ilmeği 36 ilmek boyunca örerek kapüşon kısmını bitiriyoruz.

Son olarak düğmeleri dikiyoruz ve kapşonlu hırka kullanıma hazır hale geliyor.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git