Kapşonlu Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı

Kapşonlu örgü çocuk yeleği, çocuklar için kullanılan giyim ürünlerinden biri. Özellikle örgü yelekler sıkça kullanılan ve oldukça sevilen kıyafetler arasında yer alıyor. Evde sizin de örebileceğiniz, basit kapşonlu yelek modelleri mevcut. Sizlere örgü yelek için gereken malzemeler ve örgü şekli hakkında bilgi vereceğiz. Sizlere bu yazımızda kapşonlu örgü çocuk yeleği yapılışı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

kapsonlu-orgu-yelek-orme

Kapşonlu Örgü Yelek Nasıl Örülür?

Çocuklar için örülecek kapşonlu örgü çocuk yeleği yapılışı ile ilgili yapılacaklara gelecek olursak, öncelikle yeleği örmek istediğiniz rengi belirlemeniz gerekir. Kız çocuklar için sarı, pembe, mor, kırmızı ve benzeri renkleri, erkek çocuklar içinse beyaz, gri, mavi, yeşil ya da karışık renkleri kullanabilirsiniz. Yeleğe 50 ilmekle başlamanız gerekir. 1 ters 1 düz olacak şekilde bir lastik örmelisiniz. Bu lastiği istediğiniz kadar örebilirsiniz. Bunu tamamladıktan sonra 7 ilmek kenar lastiği bırakın.

kapsonlu-orgu-yelek-modelleme

Yanına 1 ilmek ters 8 ilmek düz, 1 ilmek ters diğer ilmekler düz olacak şekilde örün. Arkadan gelerek ilmekleri gelişine göre yapın. Daha sonra 8 adet ağaç kökü örneği yapın. Koltuk kısmına gelinde 7 ilmek lastik örüp, yandan gelen düz ilmeklerden 3 ilmek eksilterek koltuğu kesin. Bu şekilde ilmekleri eksilterek yukarı kadar devam edin. İstenen omuz genişliğine ulaştığınızda ayrı bir şişe aktarın. Ön bedenin diğer parçasını da aynı şekilde örün. Arka bedene 100 ilmekle başlayın ve 1 ters 1 düz lastik örün.

beyaz-orgu-yelek

Ön kısımdaki örnek kısmı arka bedene de uygulayın ve koltuk kısmına gelince kesin. Daha sonra ön beden, arka ve diğer ön bedeni aynı şişe aktarın. Önlerdeki lastik ve örnek sabit devam ederek diğer düzü örün. İstenen kapüşon boyutuna ulaşınca bitirin ve dikin.  Ağaç kökü modeli için; örneği 4’e bölünen sayılara göre kurun. 12 olarak kuracağınız örnekte 6 ilmek sağa, 6 ilmek sola burgu örün. Tersten ilmekleri gelişine göre örün. Bu örneği yelek boyunca istediğiniz aralıklarda kullanmanız mümkün. Bu sayede hem tamamen düz bir model örmemiş hem de yeleğe ayrı bir hava kazandırmış olursunuz. Bu yelekteki örneği daha fazla sayıda ilmekle kurup, yetişkinler için de aynı modeli örebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git