Kelebek Kanadı Desenli Şal

Çiçekler arası yolculuklar yaparlar. Kanatlarında dahiyane fırça darbeleriyle oluşmuş bin bir çeşit desen taşırlar. Şairlere, ressamlara, doğa bilimcilerine ilham kaynağı olmuşlardır. Ömürleri kısa ama yarattıkları etki uzun, çağlardır insanoğlunu etkilemeye devam ediyorlar. Kelebekler…Tabi ki bizim için  böylesi efsunlu bir figürü kıyafetlere taşımak kaçılmazdı. Uzmanlar kelebeklerin, vücut sıcaklıkları düşük olduğunda uçamayacaklarını söylüyorlar, acaba ısınmak ve sonrasında uçmak için mi kelebeğin kanatları şala dönüştü. Kadınlarında tıpkı kelebekler gibi ara sıra uçmaya ihtiyacı vardır. O halde kanatsız meleklerimiz kadınlarımız için kelebek kanadı Şal ile, onlara sihirli bir dokunuş yapabiliriz.Kelebek kanadı desenli şal yapılışı hakkındaki naçizane bilgilerimi sizinle paylaşmak isterim.

sal-mor

– Öncelikle yapım aşamasında hayati bir önem taşıyan olmazsa olmazımızdan bahsetmeliyim; şiş…takdir edersiniz ki ancak onunla yapabileceğimiz bir çalışma biçimi örgü. Artık kelebek kanadı şal yapımına başlamaya hazırsınız.

– öncelikle 5 ilmiğinizi hiç örmeden sağ şişinize alıyorsunuz

– bu beş ilmiğin ön tarafından ipliği tekrar arka tarafa doluyorsunuz

-ve yanındaki beş ilmiği düz örüyorsunuz

-sonra ilmiği tekrar kendinize çevirip bir kez daha beş ilmik alıyorsunuz

-ve yine bu beş ilmiğin ön tarafından ipliği tekrar arka tarafa dolayarak örgüye devam ediyorsunuz.

-son ilmiğe dek örmeyi sürdürüyorsunuz.

– Model şiş ile yapılacağı için değişik kenar süsleriyle  Kelebek kanadı şalınızı zenginleştirebilirsiniz.

kelebek-kanadi-sal-renkli

Bir zamanlar annelerimizin evlerinde gördüğümüz örgü paspas modeli, şimdilerde şık bir şala dönüşmüş olarak tekrar karşımıza çıkıyor. Gelin şalı olarak da yapılabilecek kullanışlı bir model. Şişler yapılan bu model haroşa örgü modeli ile hazırlanıyor. Artırmalar yapılarak, genişletiliyor. Artırma yerleri delik şeklinde görülüyor. Ana rengin dışında aralarda başka renkler de kullanarak şalımızı gökkuşağına çevirebilirsiniz. Şalınızı istenilen boyda hazırladıktan sonra en baş bölümden şişe ilmek alarak saç örgüsü gibi burgulu örgü modeli ile şalı tamamlarsınız. Kenarlarına kendi zevkinize göre değişik modelde süslemeler yapabilirsiniz. Tıpkı ilkokulda defterlerimize yaptığımız kenar süsleri gibi…

kelebek-kanadi-sal-pembe

   Kelebek kanadı desenli şal, tıpkı henüz kozasından çıkıp kelebek olmamış bir tırtıl gibi onu gerçekleştirmenizi bekliyor. Şimdiden ellerinize sağlık. 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git