Kırmızı Ajurlu Bebek Yeleği Yapılışı

AJURLU BEBEK YELEĞİ MODELİ

Ajurlu modeller, çoğu yelekte kullanılan modellerdir. Ajurun birçok çeşidi vardır. Ajur örgü hemen her örnekle örülebilir. Bizde bilmeyenler için güzel bir ajurlu bebek yeleği modelini anlatalım.

kirmizi-yelek-modeli

ARKA YÜZEY

Yeleğimize kırmızı bir iple başlıyoruz.2 Yaş bebek için hazırlayacağımız bu modelde bebe yünü kullanabiliriz.3,5 numara şişimizle 60 ilmekle başlıyoruz.4 sıra haroşa örüyoruz. Daha sonra ajurlarımızı yapmaya başlıyoruz. V ajur yapacağımız yelekte 5 ilmek düz örgü örüyoruz. Önümüzde ki 2 ilmeyi birden kesiyoruz. Kestiğimiz ilmeğin hemen arkasından ipliği şişe doluyoruz, hemen önündeki ilmeğin altındaki ilmeğe batıp direk çıkarıyoruz ortadan. Sonra bir artış daha yapıyoruz, yani şişimize ip doluyoruz.

kirmizi-bebek-yelek-modelleri

Önündeki iki ilmeği birden kesiyoruz. Böylece ilmek sayımızda değişiklik olmuyor. Daha sonra 5 ilmek düz örüyoruz. Aynı olayı tekrar ediyoruz. Örgünün arka tarafına geçtiğimizde, tüm ilmekleri ters örerek ajurlarımızı oluşturuyoruz. V ajur modelinde, ajurumuzun v şeklini alması için 2.sırada 4 ilmek düz örüyoruz. Geriye kalan ilmeklerle aynı işlemi tekrarlıyoruz. Yani ajur modelinin önündeki düz örgüler 5–4–3–2–1 diye gidecek. Böylece ajurlarımız V şeklini alacak. Kol bölgemize kadar ajurlarımızı devam ettirip, kol kesimine geçiyoruz.3–2–1 şeklinde kol kesimimizi yapıp, omuz boyuna kadar örgümüzü devam ettiriyoruz. Sonrada tüm ilmeklerimizi kesiyoruz.

folhKEh7ivElPqtP429k

ÖN YÜZEY

Ön tarafı örerken 30 ilmek attığımız şişimizle,4 sıra haroşa örgü örüyoruz.5.sırada ajur örneğimizi tekrar yerleştirmeye başlıyoruz.5 ilmek düz örgü örüyoruz. Önümüzdeki 2 ilmeği birden kesiyoruz, şişe ipi dolayıp, hemen önündeki ilmeğin altından ilmek alıp, o kısma direk yapıyoruz.

yesil-bebek-yelegi

Daha sonra ipimizi şişe dolayıp, 2 ilmek daha kesiyoruz. Her 5 ilmekte bir bu işlemi tekrar ediyoruz. Kol kısmına kadar aynı tekrarla giden yeleğimizin kol kesimlerini yapıyoruz. Omuz boyunu ördükten sonra da ilmeklerimizi kapatıyoruz, böylelikle kırmızı bebek yeleği modelimizi ortaya çıkarmaya başlıyoruz.

oQyDDsAqdPf33snUYUy1

Ön tarafı aynı tarifle 2 parça örüyoruz. Bebek yeleği yapımı bittikten sonra dikimlerini yapıp kenar süslemelerine geçiyoruz. Bu süslemeleri dilerseniz tığla yapabilirsiniz. Hafif fırfırlı bir kenar süsü ajurlu bu yeleğe çok yakışır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git