Kırmızı Bebek Botu Yapılışı

Kışa adım attığımız bu son zamanlarda bebeklerimizin adımlarını kendimizden daha çok düşünür olduk. O minik ayakları bu soğuk havalarda üşümesin diye hiçbir masraftan kaçınmadan onlar için çalıştığımız bir gerçek. Peki ya bunun hem şık hem havalı bir yolu varsa…

Sizde bebekleriniz için kısa zamanda çok şık minik botlar yapabilirsiniz. Evde oyun oynarken, yemek yerken, uyurken, adımlarını atmak için minik ayakları soğuk zemine basarken onun daha emniyette olduğunu bilmek içinizi ferahlatacaktır. Seçtiğiniz yünlü bir ip ve güzel bir renkle, örneğin kırmızı; sizde kırmızı bebek botu örmeye başlayabilirsiniz.

bebek-botu-renkli

Bebek botu örgüsü nasıl yapılır:

Bunun için taban rengi ayrı üstü kısmı ayrı renk olacak şekilde iki farklı renkte ip seçebilirsiniz. Yada tabanı ve üstü aynı renk yapmakta sizin elinizde. 3 numara yün tığı gerektire bota öncelikle taban kısmından başlamalısınız.

bebek-botu-lacivert

Taban kısmı için: 13 zincir çekerek başlıyoruz, tekli trabzan yaparak ikinci sıraya geçerken bir arttırma yapıyoruz, tekrar tekli trabzan ile geri dönüp arttırma ile dördüncü sıraya geldiğimizde ilmek kaydırma ile dördüncü sırayı bitirerek kesiyoruz.

Üst kısmı için: birinci sırada 52 sık iğne ile başlıyoruz. İkinci sırada 52 tekli trabzan ile devam ediyoruz. Üçüncü sırada 1 zincir çekip 2 sık iğne ardından bir eksiltme, 10 sık iğne, 2 tekli trabzan, 10 ikili trabzan, 10 eksiltme ardından 2 tekli trabzan, 10 sık iğne, 1 eksiltme ve 2 sık iğne ilmek kaydırma ile 3. Sırayı bitiriyoruz. 4. Sırada bir zincir çekip 2 tekli trabzan, 4 ikili trabzan, 4 eksiltme ardından 2 tekli trabzan ve 14 sık iğne, ilmek kaydırma.  5. Sıraya geldiğimizde 1 zincir, 13 sık iğne, 2 adet tekli trabzan, 3 adet ikili trabzan, 3 eksiltme, 2 adet tekli trabzan, 13 sık iğne ve ilmek kaydırma ile bitiş. 6. Sırada 2 zincir çekiyoruz ve 33 tekli trabzan yapıyoruz. Son 3 sırada 33 ikili trabzan yaparak bitiriyoruz. Kırmızı bebek botu yapılışı bu şekilde sonlandırıyoruz.

bebebordok-botu-

İsterseniz çeşitli kurdele vb. süslerle de bağcık gibi yaparak ayrı bir hava katabilirsiniz. Bebekleriniz daha birçok bebek botu örgüsü yapılışı bulabilir bu kışı rahatlıkla atlatabilirsiniz. (Not: anlattığımız model gri kurdeleli kırmızı bot içindir.)


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git