Kirpik Örnekli Tığ Yelek Yapılışı

Yelek insanlık kadar eski bir tarihçeye sahip giyim eşyasıdır.  Eskiden aba diye tabir edilen kumaştan yapılma yelekler giyerdi erkekler. Gerçi bu tür yelekler hala mevcut. Öyle sıcak tutan bir kumaştır ki aba, karda kışta büyük kurtarıcıdır. Ben hiç mont veya hırka şeklinde dikilenini görmedim ama bununda nedeni çok sert bir kumaş olmasıdır herhalde. Abayla başlayan yelek hikayesi, zamanla farklı kulvarlara taşınmaya başladı. Kadınların eline geçince bir çiçek gibi açan el işleri, abaların yerini el örgülerine bıraktı. Kıyafetler genelde ihtiyaçlara göre şekillenir ve çeşitlenir. Yelekte bunun bir örneğidir. Sizlere kirpik örnekli tığ yelek yapılışı hakkında bilgiler vereceğiz.

tig-isi-yelek

Anadolu bir kültür cenneti olduğundan, örgüye hakim topraklar olduğundan ve marifetli kadınları bir arada tutmayı ustalıkla başarmış olduğundan ihtiyaçlara göre çeşitlenen yeleklerde bir hayli zarif ve şık olmaya başladı. Binlerce denebilecek kadar çok çeşidi olan yelekler genelde şiş işi olsa da tığ ile örülenleri de mevcuttur. Elbette tığ işleri şiş işlerine göre daha az ısıtıcı etkiye sahip ve tamamen süs eşyası olmaya yönelik olacaktır. Ama Anadolu kadınına akıl sır ermez, kimi yerlerde örgünün şanı da bir hayli büyüktür. Daha iyi örenin şanı daha iyi yürür. Gösteriş amaçlı kullanıldığı düşünülse bile örgü işi yapmanın insanı bir hayli rahatlattığı da tartışmasız bir gerçek.

2016-orgu-modasi

Genç kız çeyizlerinin vazgeçilmez bir parçası olan örme yeleklerin bir çok çeşidi mevcut. Tığ ile el işi yapılan yelekler genelde motif motif örülse de bir bütün halinde örülenleri de vardır. Kirpik örneği de 3 parça halinde örülür. Ön kısım iki parça, arka kısım tek parça olacak şekilde, dikilerek tamamlanır. Öreceğiniz bedenin ölçülerini alarak kaç ilmikle başlayacağınızı hesap eder başlarsınız. Tığ işi yelek oldukça basittir kirpik modeli konusunda. Döne döne yapılır. Diğer başına dönerken, ördüğünüz kısmı tersine doğru çevirir devam edersiniz. Aşağıdaki resimlerde yapımını kolayca kavrayabileceğiniz basit yelek modelleri bulacaksınız.

Bu yelek modelleri uygulanabildiği zaman kış aylarında ağır soğuklarda hem şıklığınızı tamamlayacak, hem de sizi soğuktan koruyacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık! Kirpik örnekli tığ yelek yapılışı konusu ile ilgili resim galerimizi inceleyebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git