Kız Bebekler İçin Çiçekli Patik Örülüşü

Her anne çocuğunu renk renk giysilerle süsleyip girdirmek ister fakat günümüzde çoğu şey zararlı olduğu gibi bu zarar kıyafetlere kadar sıçramış durumda. O yüzden eskiden beri tığ, örgü gibi elde yapma patik kazak atkı gibi el işlerinden ortaya çıkan ürünler son zamanlarda çok fazla ön plana çıkmış durumda. Hele çocuklarınızı kendi yaptığınız değişik renk renk patiklerle sağlıklı ve sıcak tutmak önemli. Evde yapılan patik hem kaliteli oluyor hem de ekonomik oluyor. Şimdi isterseniz kız bebekler için çiçekli patik örülüşü nasıl olur onu inceleyelim.

ÇİÇEKLİ PATİK YAPIMI

Çiçekli patik yapımı için istediğiniz renkleri kullanarak patiğinizin tabanını oluşturmalısınız. Tabanı yaptıktan sonra yapmış olduğunuz örgünüzün ön tarafından ipinizi kaydırarak çalışmanıza devam etmelisiniz. İpinizi kaydırarak başlangıç noktanıza geliyorsunuz. Yapmış olduğunuz örgünüzün tersini çeviriyorsunuz ve yarım sık iğne tekniğiyle bir kere doluyorsunuz tabandaki aradan geçiriyorsunuz ve tabanın üstündeki ilk sıranızı bu şekilde yaparak ilerliyorsunuz bitiminde ipi koparıyorsunuz.

Yapmış olduğunuz çocuğunuz için patik tabanının üstündeki ilk sıra bittikten sonra bitiş yerinden tığınızı geçiriyorsunuz ve farklı bir renkteki ipi tığınıza geçiriyorsunuz ipi biraz uzun bırakmalısınız ki çalışmanız o kadar kolaylaşsın. Daha sonra bir zincir çekiyorsunuz ve sabitliyorsunuz ve normal yarım tırabzan yapıyorsunuz etrafını bu işlemle tamamlıyorsunuz. Bu işlemden sonra patiğiniz yavaş yavaş ortaya çıkmış oluyor. Eksiltme yaparak ve tırabzan yaparak patiğinizin etrafını işlemelisiniz. Bu şekilde devam ediyorsunuz ve patiğiniz istediğiniz yüksekliğe gelene kadara devam etmelisiniz. En son sıranızı sık iğne yapmanızda fayda vardır. Kesme yaptığınız yere geldiğinizde çakma tırabzan yapınız. İki sıra öncesinden çakma tırabzan yapınız.

Çiçekli patik örülüşü için patik bittikten sonra ipinizi elinize alıyorsunuz ve elinizde ipinizi düğüm şekline getiriyorsunuz ve tığınız ile yaptığınız düğümün içerisinden geçiyorsunuz dört defa zincir çekme işlemi yapıyorsunuz. Dördüncü zincirden sonra üç adet üçlü tırabzan yapıyorsunuz ve ipinizi sabitlemelisiniz çok fazla çekmeyin yan tarafına dört tane daha zincir çekip kenarına batınız. Daha sonra dört zincir daha çekiyorsunuz ve sonra üç tane üçlü tırabzanlar yapacaksınız ve dört tane zincir çekerek dibine sabitliyorsunuz böyle beş adet yaprak yaparak çiçekli patik yapılışı bitmiş oluyor.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git