Kolay İğne Oyası Yapımı

Kolay İğne Oyası Yapımı

Günümüzde çok yoğun bir şekilde yapılmasa da bir zamanlar çeyizlerimizin göz bebeğiydi ve her genç kız iğne oyasının yapılışını bilir ve çeşit çeşit, model  iğne oyaları yaparlardı faka günümüzde öyle oluyor. Anadolu’nun iç taraflarında ve Akdeniz bölgesinde iğne oyası ile ev geçindiren bir sürü bayan vardır artık gelin kızları kendileri yapmak yerine satın almaya başlamıştır.

beyaz-yazma-igne-oyasi

İğne oyasının en kolay yapılabilecek olanına dair adımlar şeklinde anlatılması gerekirse ;

İğne oyasına elinize alışabilmesi için bence öncelikle yazmaların kenarına dikilen süsler ile başlamalısınız çünkü onlar daha kolay ve genellikle çok fazla karmaşaya sebep olmuyor. Ve böyle yaparak eliniz iğne tutmaya ve onu yönlendirmeye alıştırdığınız için diğer model ve iğne oyası ile yapılan sehpa veya masa örtülerini yapmak istediğinizde zorluk çekmezsiniz.

igne-oyasi

Resim deki gibi öncelikle yazmanın kenarlarına zürafa denilen dağ şekilde ilmekler atılır.

Sonra bu zürafalar arasında bir boşluk bırakarak köprü yapmalısınız yani bir tane ilmek aldığınızda diğerini bırakıp üçüncü ilmek geçip orada birleştirip bir köprü yapıyorsunuz.

Ve sonra yaptığınız bu köprünün tam tersine yani aksi yönde tekrar bir köprü yapıyorsunuz. Kısacası geldiğiniz yolu geri dönün

kirpik-igne-odasi

Ve daha sonra ise yukarıdaki resimde olduğu gibi yaprak şekilde kirpik diye tabir edilen süsleri yapıyorsunuz. Ve bunu içerisinden ip geçirip bu ipi kirpik ile bağlayıp sinek kanadı modelinin yapıyorsunuz.  Ve kolay iğne oyası yapımı bu kadardır.

en-guzel-igne-oyasi-ornekleri

Ve bu işlemi yukarıdaki model oluşana kadar devam ediyoruz. Sineğin sol kanadını yapılmış oluyoruz sonra bu işlemleri tek tek sağ  tarafı için yapıyoruz böylelikle yapmak istediğimiz şeklin bir kısmın olmuş oluyor.

Sonra farklı bir renkte ip alalım o ipi de sağ kanattaki en yüksekte olan kirpik ile sol kanatta en yüksekte olan kirpik arasında bir köprü oluşturuyoruz. Sonra bu köprü üzerine 9 tane kirpik atıyoruz (kirpik derken yaprak şeklindeki süs gelsin aklınıza) ve bunun üzerine beyaz renkte güzel iki tane küçük kirpik yaptıktan sonra yapmak istediğimiz o güzelim çiçek modeli ortaya çıkar bu modeli yazmanın tüm kenarlarına yapınca elinizde daha hoş ve farklı bir yazma olacaktır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git