Kolay Örgü Terlik Yapılışı

 Yaşam koşturmacasının ve maddi kaygının en ileri düzeyde yaşandığı günümüzde, gerek erkeklerin gerekse kadınların kendilerine vakit ayırıp günün karmaşasından bir nebze olsun uzaklaşabilmeleri için birtakım hobilerle ilgilendikleri görülür. Özellikle kadınların dünyasında bu hobiler çok daha yaygın ve çeşitlidir. Yoga, meditasyon, yemek kursları, dikişi kursları, çeşitli sertifika eğitimleri, resim kursları, fotoğrafçılık, nakış kursları, bilgisayar eğitimi gibi çeşitli alanlarla ilgilenerek hem kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak hem de bir hobi ile uğraşarak rahatlamak, kadınlar için vazgeçilmez bir durumdur. Kolay örgü terlik yapılışı konusunu ele alacağız.

Ev Hanımı Hobileri

Ülkemizde ev hanımlarının günlük ev işlerinden arta kalan vakitleri düşünüldüğünde, sorumluluklarının yanı sıra kendilerine vakit ayırmak için bazı hobiler yarattıkları da görülmüştür. Evde bazı şeylerle uğraşıp kendine zaman ayırmak isteyen hanımların hobisel alanları daha çok yemek-pasta yapmak ve belki de bunu bir küçük kazanç kaynağı haline getirmek, ev imkanlarında spor yapmak ve nakış-örgü işleriyle ilgilenmek olarak görülür. Belki de her yaştan ev kadınının en vazgeçilmez hobisi, örgü ile uğraşmaktır. Kendine ya da sevdiklerine çeşit çeşit kıyafetler, örtüler, çeyizlikler örmek, kadınlar için hem terapi hem de verimli bir iş yapmanın keyfi demektir. Bu nedenle, hobiler ne kadar artarsa artsın örgünün yeri ve önemi her daim sabit kalmıştır. Kolay örgü terlik yapılışı ile ilgili detaylara geçelim.

Örgü Deyince

Aklınıza gelebilecek her türlü malzemenin örgüsü yapılabilir. Kazak, ceket, yelek, atkı, eldiven, battaniye, kilim yapımı en çok rastlananlarıdır. Bunlar içerisinde son zamanlarda en çok yapılan ve ilgi gören de, örgü ev terliği yapımıdır. Soğuk kış gecelerinde hasta olmamak için evde kullanılan terliklerin hem kullanışlı hem de samimi olması, herkesin tercih edeceği bir durumdur. Bu nedenle bayan örgü terlik içerisinde örülü olanlar oldukça rağbet görmektedir.

Hanımların sıkça kullandığı ya da yaptığı örgü ev tarifi nasıldır diye bakıldığında da, örgü yapan her hanımın kolaylıkla altından kalkabileceği görülür. Ayrıca bu konuda birçok hobi kitabı, dergi ve sanal platformdaki bilgiler yerini almaktadır. En basitinden kolay örgü terlik modeli yapılışı şu şekildedir:

  • Önce taban kısmı örülür.
  • ayak ölçüsüne göre zincir çekilir ve toplamda 6 sıra sık iğne aralarda arttırılarak örülür.
  • Sonra motifler yapılır.
  • 10 zincir ile bir yuva yapılır, içine 3 çıkarak 30 trabzan örülür.
  • ikinci sırada renk değiştirerek 30 trabzan örülür.
  • üçüncü sırada renk değiştirerek 3 sık iğne arayla 10 zincir çekilir ve bir kerede batıp çıkılır.
  • oluşan 10 tane yuva sık iğne yapılır.
  • motifin yuvanın birinin üzerinden 10 zincir çekilip 15 trabzan yapılır.
  • sırada renk değiştirip 15 sık iğne; 3. sırada renk değiştirip 5 tane yuva ve üzerine sık iğne yapılır.
  • Böylece üst üste dört çiçek yapılır. Motifin diğer yanına da üç çiçek yapılır ve patik dikilir. Güle güle giymeniz dileğiyle…

Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git