Kurdele Çiçek Oyası Yapılışı

kurdele

Oya renkli ipliklerle yapılan, genelde önce elbise kenarlarını, ev eşyalarının daha güzel görünmesi için ev eşyalarının kenarlarını, daha sonra başa örtülen örtüleri süsleyen, tığ veya şiş ile yapılan süslemelere denir. İnsanlar ilk insan ve ilk peygamberden beri ihtiyaç hasıl olduğu için örgü örmeyi biliyorlardı.

kurdele-cicegi

Araştırmalara göre milattan önce 2000 yıllarından bile örgü örneklerine rastlanmaktadır. İnsanların giyinme ihtiyacından gelen örgü, daha güzel görünmesi için oya işi o günlerden bugünlere, imkanlar dahilinde gelişerek ve güzelleşerek gelmiştir.

cicek-oyasi İğne, tığ ve şiş ile yapılan oyaların orta doğudan Anadolu’ya geldiği tahmin edilmektedir. On ikinci yüzyılda Balkanlara, oradan da İtalya yoluyla bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Avrupa’da oya mı olur diye düşünenler mutlaka vardır, ama evet var. Küçük yerleşim birimlerinde, köylerinde bu tür işlerle uğraşan kadınlar azımsanamayacak kadar çok. Oya artık sadece tığ –iplik, iğne – iplik, şiş – iplik olarak düşünmüyor hanımlarımız. Birçok malzemeyle oya yapılabiliyor. Bunlardan biri de kurdele.

kurdele-cicek

 

Kurdeleden çiçek oyası yapımı zor gibi görünse de aslında bir hayli kolay ve masrafsız bir oya çeşidi olarak bilinmektedir. Bu oya ile süslenecek yazmalarda farklı görünecektir mutlaka. El becerisine sahip olsun, olmasın her kadının kolaylıkla yapabileceğinden eminiz.

kurdele-cicek-oyasi

Kurdele çiçek oyası yapılışı genelde organize kurdele denen malzemeden yapılmaktadır. Yapılan çiçeğe göre birkaç renk 2 cm eninde kurdele almak işimizi görecektir. Aşağıdaki resim ve anlatımda organze kurdeleden papatya yapılışını anlatacağız.

kurdeleden-cicek-oyasi

Bittiğinde bu hali alacaktır oyamız…

Malzemeler

  • Çakmak
  • Üç renk 2 cm eninde kurdele
  • Makas
  • İğne, iplik

Önce 20 cm kadar kurdeleyi alıp resimdeki gibi 2ye katlıyoruz.Çakmakla kenarlarından yakıp birleştiriyoruz.

Beyaz renk 10 cm kadar kurdeleyi kendi etrafında sonuna kadar döndürüyoruz.

Yakıp birleştirdiğimiz kurdeleyi şekildeki gibi dikiyoruz.

Resimlerde de görüldüğü gibi turuncu kurdeleyi beyaz kurdelenin etrafında döndürüp, iğne iplik ile sabitliyoruz.

Yeşil kurdeleyi resimde görüldüğü gibi teğelliyoruz.

Yeşil kurdeleyi ve yaptığımız çiçeği birbirine iğne iplik yardımıyla monte ediyoruz.

Ve karşınızda nefis bir kurdele çiçek oyası yapılışı. Bu güzel oyalardan yapıp örtülerinize, yastık kenarlarına, hatta elbiselerinize bile monte edebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git