Mavi Boncuklu İğne Oyası Yapılışı

Kapalı bayanların en büyük tutkularından birisidir tülbent oyaları. Çeyiz kültürümüz her ne kadar eskisi gibi korunmasa da özellikle kültürlerine bağlı yerlerde özellikle önem taşır kızların çeyizlerinde neler bulunduğu, oyalarının çeşitliliği ve değişikliği. Patikleri, havluları, yelekleri, örtüleri derken belki de en önemli kısmı tülbentleri oluşturur.

igne-oyasi-nasil-yapilir

Çünkü açık bir bayanın en önemli dikkat çeken yeri saçıysa, kapalı bir bayanında tülbenti ve tülbent oyası önem taşır. Oyanın tığ mı yoksa iğne oyası mı olduğu, oyasının değişikliği ve yapılışı gibi kriterler dikkat çeker.

Yapılışı bakımından bir hayli zahmetli olan el işi türlerinden olan iğne oyası, taşıyanın üzerinde kibar ve ağır durur. Peki, mavi boncuklu iğne oyası yapılışı nasıldır?

renkli-igne-oyasi-yapilisi

Gereken malzemeler;

Eli rahat ettiren iğne,

Tülbendinize uygun iplik

Biz mavi boncuklu iğne oyası yapmak istediğimizden mavi boncuk seçtik, sizin zevkinize kalmış( boncuklu olup olmaması da size kalmış)

İnce uçlu makas

Mavi Boncuklu İğne Oyası Yapılışı

Kenarları kıvrılmış olan tülbendinizi gerilmiş bir şekilde elinize alın. İpliğinizin iğnenin önünde olduğuna emin olduktan sonra iğnenizi batırıp üzerine tekrar ip atın ama üzerine attığınız bu ipin ikili olduğundan emin olun ve sıkıca düğüm atın.

Biraz araya mesafe bıraktıktan sonra aynı işlemi uygulayın ve bu işlemi 4 kez tekrar edin. Daha sonra ise yaptığınız zürafaların başını sola bakacak şekilde çevirin. Daha sonra ilk zürafanıza düğüm atın araya boşluk bırakacak şekilde (ipinizin ne kadar uzun olmasını isterseniz), ucuna mavi boncuğu yerleştirin.

igne-oyasi-yapilislari

Yaptığınız şekil dağ gibi duracağından yüksekliğini sizin ayarlamanız gerekmektedir. Ne kadar yüksek olmasını isterseniz ona göre ayarlamalısınız. Ardından genişliğine dikkat etmelisiniz çünkü 4-3-2-1 diye gittiğinden ilk baştaki zürafa sayısını ona göre yapmalısınız. Eğer ki çok boncuklu olsun derseniz ikinci sıraya da düğüm atarken boncuk yerleştirebilirsiniz.

İlk dağı yaptıktan sonra tepeden bozulmadan ipinizi kesin ve tekrar dibe inerek ipinizi iğnenin önüne gelecek şekilde ayarladıktan sonra zürafalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

PÜFNOKTA

Oyanızın güzel olması için önemli hususlardan biri zürafaların aralık mesafesinin eşit olmasıdır, diğer bir husus ise yaptığınız çiçeklerin aynı boyda ve sıkı olmasıdır. Eğer seyrek ve gevşek olmuşsa oya güzel durmaz ve gözükmez. Mavi Boncuklu İğne Oyası resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git