Nakışlı Yastık Yapımı

Yastıklar her evin olmazsa olmazıdır. Gerek süs için gerek konfor için her odada kullanım alanı bulan bir eşyadır. Gündelik kullanılan el işleri yastık kılıfına uygulandığında sonsuz motifler oluşturulabilir. Çoğu yastık kılıfında brezilya nakışı, patchwork, sap işi, kanaviçe, dantel ve daha bir sürü el işi tarzı ile dilediğiniz gibi yastıklarınızı renklendirebilirsiniz. Sizlere nakışlı yastık yapımı konusunda bilgiler vereceğiz.

yastik-modelleri

Sap işi tekniği kullanılarak ister yazı ister desen motifleri çıkarılarak yastık yüzleri oluşturulabilir. Bu teknik genellikle brezilya nakışında yaprak ve dal yapımında kullanılan bir yöntemdir. Kolay bir teknik olan sap işi temel olarak iğneye geçirilen ipi birbirini takip edecek şekilde uç uca batırıp çıkarılmasıyla işlenir. Sap işi dikiş ve nakış işlerinin temelini oluşturan kolay ama önemli bir yöntemdir.

Sap işinin yazı olarak uygulandığı bir örneği resimlerle detaylı olarak açıklayalım.

Öncelikle kullanılacak malzemeler belirlenmelidir. Az malzemelerle bile çok güzel işler yapılabilir. Desenin çizilmesi için parşömen kağıdı, işlenecek bir kumaş, biye için kumaş yeterlidir. İşimize parşömene istediğimiz yazıyı dilediğimiz tarzda çizerek başlıyoruz.

igne-ile-nakis

Daha sonra yazdığımız yazının tersinden geçerek kumaşa kolayca çıkmasını sağlıyoruz.

Kumaşa geçirdiğimiz yazıyı artık işlemeye başlıyoruz. İpin renk seçimi kendi zevkinize kalmış. İpin kumaştan kolayca geçmesi için iğnenizi brezilya nakışında kullanılan geniş ağızlı iğnelerden seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. İpi ve iğneyi hazırladıktan sonra çizdiğimiz şekil üzerinden giderek sap işini işlemeye başlıyoruz.

İlk harfi işledikten sonra ipi kesmeden arkadan devam ettiriyoruz ve yeni harfe başlıyoruz.

Tüm harflerin üzerinden aynı işleme ile gidiyoruz.

Tüm işleme bitirildiğinde ortaya güzel bir nakış çıkıyor.

yastik-modelleri

Nakış işlemi bittikten sonra sıra yastığın içini doldurmaya ve kılıfı dikmeye geliyor. Yastığın iki kenarına biye için ayırdığımız kumaştan biyeyi dikiyoruz. Yastığın tamamını dikerek çok az kalan açıklıktan içini istediğimiz kalınlıkta olacak şekilde elyaf ile dolduruyoruz.

Elyaf doldurmak için ayırdığımız boşluğu da dikerek yastığımızı düzeltip bitiriyoruz. İşlemler tamamlandığında yastığımız aşağıdaki hale geliyor. Bu haliyle de çok şık ve sevimli olan yastığımızı isterseniz başka işlerle de süsleyebilirsiniz. Hepsi hayal gücünüze kalmış. Artık nakışlı yastık yapımı bitmiş oluyor. Şimdi nakışlı yastık yapımı konusu ile ilgili resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git