Öne Çıkan Yeni İğne Oyası Modelleri

İğne oyası, iğne ile motif işlenen ve oldukça meşakkatli bir el emeği olarak karşınıza çıkıyor. Oldukça vakit alan bir el işi olan iğne oyası, tığ işi oyalardan bir adım önde oluşu ve daha şık görünümü ile de dikkat çekiyor. Evlilik hazırlığında olan gelin adaylarının çeyizinde sıklıkla yer alan iğne oyaları, hem yazma kenarlarında, hem havlu kenarlarında, hem takılarda, hem salon takımlarında hem de vitrin içi takımlarda sıklıkla kullanılıyor. Kısaca, tığ işi ile yapılabilen hemen hemen her ürünü iğne oyası ile yapmanız da mümkün. Özellikle yazma kenarlarında sıklıkla kullanılan iğne oyalarında en çok tercih edilen motifler, çiçek desenleri olarak karşınıza çıkıyor.

igne-oyasi-ve-cesitleri-modelleri

Yazma örneklerinin vazgeçilmezi olan iğne oyaları, birbirinden şık ve birbirinden güzel motiflerden oluşuyor. Yazmalarda öne çıkan iğne oyası modelleri daha sade olsa da namazlık başörtülerde kullanılan motifler çok daha büyük ve gösterişli olabiliyor. Baş örtülerde üçgen ve oval desenlerin öne çıktığı iğne oyalarında, büyük çiçek motiflerinden de bahsetmek mümkün. Daha kalın ve büyükçe işlenen bu motiflerle süslenen namazlık başörtüler, genellikle çeyizlerde yer alıyor.

Bebek mevlidi, gün toplantısı ve benzeri etkinliklerde bu başörtüler kadınlar tarafından sıklıkla kullanılıyor. İğne oyasında öne çıkan motifler arasında yer alan bir başka örnek ise genellikle havlu kenarlarında kullanılıyor. Havlunun rengine ve varsa üzerindeki işlemeye göre biçimlendirilen havlu kenarı iğne oyası modellerinde de geometrik şekiller ve çiçek motifleri yer alıyor.

igne-oyasi-modelleri-ve-cesitleri

İğne oyası modelleri, kullanıldığı ürüne göre değişkenlik gösteriyor. Yazma kenarlarında kullanılan iğne oyaları daha zarif motiflerden oluşurken havlu ve çarşaf kenarlarında kullanılan iğne oyaları daha gösterişli ve kalın motifler olabiliyor. Burada da temel figürler sıçan dişi, Rize oyası, çiçek motifleri ve benzeri modellerden oluşuyor. Tüm bunların yanı sıra yaprak, yıldız ve benzeri diğer motifler de iğne oyası modellerinde öne çıkan örnekler arasında yer alıyor. Kullandığınız motif ne olursa olsun yazma ya da havlunuzun renklerine uygun tonlarda işleyeceğiniz iğne oyası ile en şık ve en güzel modeli yaratmanız da mümkün.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git