Örgü Bebek Battaniyesi

Kış aylarının içinde bulunduğumuz şu sıralarda soğuk havalarda sıcacık yünlere sarmak istediğiniz bebeğiniz varsa onun için bir battaniye yapabilirsiniz. Size çok beğeneceğiniz ve yapılışı da oldukça kolay olan bir bebek battaniyesi Yapımını anlatacağız.

mavi-bebek-battaniyesi

Renkli Bebek Battaniyesi Yapımı

Öncelikle istediğiniz 4 renk yün seçin. Bebekler için antialerjik olan organik yünlerden alabilirsiniz. Bu yünlerde organik boyalar kullanılmıştır ve rahatlıkla kullanabilirsiniz Battaniye yapacağımız için 6 ya da 7 numaralı bir şiş kullanmak uygun olacaktır. Ortalama bir bebek battaniyesi için 110 ilmekle başlamak uygun olacaktır. Ama siz dilerseniz daha geniş bir battaniye istiyorsanız 150 ilmekle başlayabilirsiniz.

renkli-pembebebek-battaniyesi

İlk renginiz için 10 sıra Pirinç örgüsü örün. 11. Sırada yeni yününüzle devam ederek Pirinç örgüsüne devam edin. Bütün renkler için 10’ar sıra örerek örgünüzü bitirin. Çabuk bitmesi ve kolay olması nedeniyle pirinç örgüsünü deneyebilirsiniz. Hem görünümü güzel hem de kolay bir battaniye olacaktır. Bu şekilde yaparak istediğiniz uzunlukta örerek bitirebileceğiniz battaniyenizi diz örtüsü olarak da kullanabilirsiniz.

pembe-beyaz-bebek-battaniyesi

İsterseniz motifli olarak da 4 Renkli Bebek Battaniyesi yapabilirsiniz. Bunun içinde 10 cmlik kareler halinde ördüğünüz renkli örgülerinizi 4’er 4’er birleştirip dikebilirsiniz.

  • pembe-yumak

Koltuklarınıza otantik bir hava katacak olan bu yastık kılıfları dilerseniz arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz.

Pirinç Örgüsü Yapılışı : Bütün bir sırayı bir ter bir düz öreceksiniz ve şişi bitireceksiniz. Şiş bittikten sonra ise düzün üstüne ters, tersin üstüne düz örerek pirinç örmüş olacaksınız.

Yün ve Şiş Seçimi :

Kalın bir yün ve ince bir şiş seçerseniz örgünüz sert olacaktır.

Kalın bir şiş ve ince bir yün seçerseniz örgünüz yumuşak ve ince olur.

Çok ince bir iplik kullanarak örgü örmek isterseniz çok ince bir doku elde edersiniz, yazın da kullanabileceğiniz bir örtü isterseniz deneyebilirsiniz.

Çok sıkı bir örgü yaparsanız da örgünüz çok sert olacak ve yıkadığınızda çekecektir.
El yapımı örgülerinizi elde dahi yıkasanız bir miktar çekme olabilir. Bu yüzden biraz fazla ilmek atarak, uygun şiş ve iplik kullanmanız tavsiye edilir.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git