Örgü Bebek Şapkası Yapılışı

Bebeklerimize özel çok şık örgü bebek şapkası modelleri var. Neden siz de bebeğinize bir tane örmeyesiniz. Size oldukça kolay ve hemen bitirebileceğiniz bir model anlatımı yapacağım. Şimdi örgü bebek şapkası yapılışı ile ilgili detaylara geçelim. Hadi bakalım kolay gelsin.

Örgü Bebek Şapkası Yapılışı Başlangıcı;

Ben örgü bebek şapkası modelini Vecihi modeli yapmak istiyorum. Çok şirin duran bu modeli eminim sizde beğeneceksiniz. İpinizi kahverengi kalın bir yün olarak belirleyin.4 numara tığ kullanacağız.

Şapkamıza sihirli ilmek dediğimiz bir başlangıçla başlıyoruz. İnternetten sihirli ilmek yapımına bakabilirsiniz. 1. sırada sihirli ilmeğimizin içine 6 tane sık iğne yapıyoruz.2.sıraya geçtiğimizde 6 olan ilmek sayısını 12 ye çıkarmamız gerekiyor. Ayrıca sık iğneden trabzan örgüye geçmemiz gerekiyor. Bunun içinde her deliğe 2 trabzan yapıyoruz.

İlmek sayımız 12’ye çıktı. 3.sırada ilmek sayımızı 18’e çıkarıyoruz. Yani 1 deliğe 1 trabzan, diğerine 2 trabzan şeklinde örersek ilmek sayımız 18’e çıkmış oluyor. Sıra bitene kadar bu tekrarı yapıyoruz.

4.sırada ilmek sayımızı 24’e çıkarmak istiyoruz. Bunu yapmak için ise ilk deliğe 1 trabzan,2.deliğe bir trabzan,3.deliğe 2 trabzan şeklinde bir uygulama yapıyoruz. Yani iki delik 1 trabzan 3.delik 2 trabzan tekrarını sıra sonuna kadar yapıyoruz. Dikkat ettiyseniz her sırada 6 ilmek artış yapıyoruz.

5.sırada ilmek sayımızı 30’a çıkarmak için, ilk 3 ilmeğe 1 trabzan,4.ilmeğe 2 trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz.6.sırada ilmek sayısını 36’ya çıkarmamız gerekiyor. Bunun için ise ilk 4 ilmeğe tek trabzan,5.ilmeğe 2 trabzan yapıyoruz.

7.sırada ilmek sayımızı 42’ye çıkaracağız. Bunun için ilk 5 ilmeğe tek trabzan,6.ilmeğe 2 trabzan yapıyoruz.8.sırada ilmek sayısını 48’e çıkarıyoruz. Yani ilk 6 ilmeğe tek trabzan yapıp,7.ilmeğe 2 trabzan yapıyoruz.

İlmek sayımız 48’e ulaşınca örgümüze hiç arttırma yapmadan devam ediyoruz.10 sıra bu şekilde ördükten sonra örgüyü bitiriyoruz.

Örgü Bebek Şapkası Kulakları

Yeni doğan örgü bebek şapkası modelimizin kulaklarını yaparken önce bir yanından 8 ilmek alıyoruz. O ilmekleri her sırada birer eksilterek üçgen modeli veriyoruz. Diğer tarafı da aynı şekilde yapıyoruz.

SÜSLEMELER

Kulaklıklı örgü bebek şapkası süslemelerini keçeden gözlük modeli keserek yapıyoruz. Kestiğimiz gözlüğü berenin önüne dikiyoruz.

Yan bağlama iplerini de takınca şapkamız bitiyor.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git