Örgü Kalpli Battaniye Yapılışı

Sıcacık battaniyeler hepimiz tercih sebebidir değil mi? Her zaman elimizin altında bekleyen eşyalarımızdan birisidir. Bu kez sizlere Örgü kalpli battaniye yapılışı hakkında anlatımlı bilgiler göstereceğiz. Desen olarak kalp modelini seçtik. Kalp her zaman duyguyu ifade eder. Bundan dolayı da sizin de içinizi ısıtacağız. Başlayalım.

kalpli-battaniye-modeli-yapim-asamasi

Modelimizdeki battaniyenin yapılışı

Belirttiğimiz gibi sizlere Örgü Kalpli Battaniye Yapılışını kısaca anlatacağız. Bu modelimizde tığ kullanacağız. Tığ ile örme işlemini gerçekleştireceğiz. Bütçenize ve zevkinize göre istediğiniz ip türünü seçebilirsiniz.

Öncelikle öreceğimiz uzunlukta zincir çekiyoruz. 4. zincir üzerine trabzan yapıyoruz. Daha sonra yanından devam ederek 4 trabzan daha yapıyoruz. Sonra 7 zincir çekerek örmeye devam ediyoruz. 3. Zincirden100 itibaren 5 adet ilmek kaydırma yapıyoruz ve devam ediyoruz.  Dönüp sırasıyla sık iğne, tekli trabzan ve ikili trabzan yapıyoruz. Daha sonra aynı yere tığa ilmeği iki kez alarak 4 trabzan daha yapıyoruz.  Sonra 4 zincir çekiyoruz ve aynı yere sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 4 zincir daha çekiyoruz ve aynı yere tığa iki ilmek alıp 4 trabzan daha yapıyoruz. Daha sonra sırasıyla ikili trabzan, tekli trabzan ve sık iğne yapıyoruz.

kalpli-battaniye-modeli-yapilisi

Daha sonra ilmek batırma ile batıyoruz ve örgüye devam ediyoruz. Hemen yanından devam edecek şekilde 13 trabzan daha yapıyoruz. Ve aynı şekilde kalp yapıyoruz. Sıra sonuna kadar kalp yaparak devam ediyoruz. Daha sonra ipliğimizin rengini değiştiriyoruz. Ve sıra boyunca yeni renk ip ile trabzan yapıyoruz. Kalbin hizasına geldiğimizde ise 1 trabzan atlıyoruz. Dönüp 3 zincir çekiyoruz. Yanından devam ederek 5 trabzan daha yapmaya devam ediyoruz. Sonra tığı çıkarıp kalbin içinden geçiyoruz. Daha sonra çıkardığımız ilmeğe tığı takıp örüyoruz. Daha sonra trabzan örmeye devam ediyoruz. Ve şimdi bir önceki turda ördüğümüz trabzanları ortalayarak tekrar kalp yapıyoruz ve aynı şekilde devam ederek sıra sonuna kadar örüyoruz. İp rengini değiştirerek turları devam edecek şekilde örmeye devam ediyoruz. İstediğimiz boyuta ulaştığımızda örme işlemini tamamlıyoruz. Böylece Örgü Kalpli Battaniye Yapılışı işlemini öğrenmiş ve başarıyla gerçekleştirmiş olduk.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git