Örgü Kemerli Bayan Yelek yapılışı

ÖRGÜ BAYAN YELEK MODELİ

Bayanların en büyük stres topu örgü diye düşünüyorum. Birbirinden farklı modelleri görünce, bir de onları yapınca değmeyin keyfimize. Birbirinden şık modeller içinde size kemerli bayan yelek modelini anlatayım istiyo

ARKA KISIM

Örgümüze orta kalınlıkta bir iple 5 numara şişle başlıyoruz.120 ilmek atıyoruz şişe.7 sıra lastik örüyoruz. Yani bir ilmek düz örgü, bir ilmek ters örgü şeklinde.7 sıra lastik ördükten sonra örgümüze çift lastik örgüyle devam ediyoruz.(Çift lastik:2 ters,2 düz)Yelek boyunuzu koltuk altınızdan ölçerek istediğiniz ölçülerde hazırlayabilirsiniz. İster kısa ister uzun bir yelek yapabilirsiniz. Ölçtüğünüz yeleğin tam koltuk altına geldiğinizde kol kesimlerini yapıyoruz. Klasik yelek kolu kesimi 3–2–1 yöntemiyle her iki yandan kollarımızı kesiyoruz. Omuz boyuna kadar çift lastik örgüye devam ediyoruz. Tam enseye geldiğimizde ise,35 ilmek sağ omuzda 35 ilmek sol omuzda bırakıp, geri kalan orta ilmekleri bir defada kesiyoruz. Sonra 1’er sıra örüp, sırayla omuz ilmeklerimizi kapatıyoruz.

orgu-yelek-modeli-3

ÖN KISIM

Örgü yelek yapılışına şişimize 60 ilmek atarak devam ediyoruz.7 sıra lastik örüyoruz. Örgümüze lastik örgüyle devam ediyoruz.2 düz 2 ters şeklindeki örgümüzle, kol kesimini yapacağımız yere kadar çıkıyoruz. Zaten örgünün püf noktaları şunlardır. Ölçersiniz, bir tarafı ördüğünüz anda diğer tarafları onu temel alıp yaparsınız. Tarif ne kadar önemliyse, kendi bedeninize ölçmek daha önemlidir. Bilirsiniz ki herkesin kilo ve boy oranı değişiktir. Kol kesimimizi 3–2–1 şeklinde keserken diğer tarafı düz çıkıyoruz. Kol kesimimizin başladı yerden 10 cm kadar sonra 3–2–1 şeklinde yakamızı açıyoruz. Kolun karşı tarafından yapıyoruz bu işlemi. Tam omuz bitiminde ise örgüyü kapatıyoruz. Yeleğin diğer tarafını da tamamen aynı taktikle örüyoruz. Sadece kol kesim ve yaka açma yönleri zıt yönde oluyor.

yelek-modelleri

YAKA

Yakamızı yapmadan örgümüzü birleştiriyoruz. Örgü bayan yelek modelimizde daha sonra yakadan ilmekler alıp,10 sıra kadar tekli lastik örüp yakayı kapatıyoruz.

yelek-orgu-yapilisi

KEMER

Kemeri yaparken daha kalın bir şiş kullanıyoruz. İpimizi de 2 katlı kullanıyoruz. Lastik örgü örerek Kemer uzunluğumuzu belirleyip, yeleğimizle kullanıyoruz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git