Örgü Kolsuz Kazak Modeli Yapılışı

El örgüsü ürünlerine küçük büyük demeden herkes bayılır. El örgüsü kolsuz kazak modelleri ise herkesin çok tercih ettiği ve sevdiği kış ayarında çokça kullanılan bir modeldir. Sizlere örgü kolsuz kazak modeli yapılışı hakkında bilgiler vereceğiz.

Örgü Kolsuz Kazak  Modeli Yapılışı

Örgü kolsuz kazak modeli yapılışı için ilk olarak otuz ilmek atıldıktan sonra düz bir şekilde örülüyor. Ördüğümüz kolsuz kazak için kol tarafı nereye geliyorsa ilmek artımı yapılacak ne kadar çok lastik örgü yapılacak ise bir o kadar da ilmek sayısını arttırmakta fayda vardır. Örnek üzerinden gidersek altı ilmek arttıralım ve bu arttırmış olduğumuz bu altı ilmeğimizi lastik şekilde örüyoruz. Lastiği bir ters bir düz şeklinde örerek devam ediyoruz. Bu sayede ilmekler artırılmış olacak ve burada son örülen ilmekle beraber kazağımıza attığımız ilk ilmeğimizle beraber alıyoruz. Yapılan bu işlemden sonra geri dönüyoruz ve lastik örgüye devam ediyoruz bir ters ve bir düz şeklinde lastik örgü devam edilir.

Örgümüzün düz tarafına geçiyoruz lastik örmemizi yapıyoruz kazağımızın ön tarafı yapılırken biraz oyuntulu bir görünüm olsun istenir ve kol kesimi için ikişer veya üçer ilmek almak gerekir. Üç ilmek alalım arkasına geçelim tekrardan aynı mantıkta bir ters bir düz şeklinde devam ediyoruz ve kesme yaptıktan sonra kolsuz kazak için kol tarafındaki potluğun gittiği görülecektir. Örgümüze devam ederken artık sıramız için geri dönüş yapılmıyor örgümüzün bu sefer sonuna kadar devam ediyoruz. Düz olarak örüyoruz ve tersinden devam ediyoruz. Şimdi örgü sırası lastik tarafına geliyor ve örmüş olduğumuz lastiğimizin son ilmek tarafı ve örgümüzün son ilmeğini örüyoruz lastiğin birinci ilmeğini alıyoruz ve geri dönüş yapıyoruz ardından üç ilmek daha beraberinde alıyoruz. Örgümüzün lastiğine altı ilmek atmıştık ve böylelikle altı sıra yaparak tekniğimizi bitirmiş olacağız. Örgümüzün lastik tarafına geliyoruz lastiğimizin bir ilmeğini örmüştük şimdi bir ilmek daha örüyoruz iki ilmek örmüş olduk. Daha sonra örgümüzü kaç ilmek daha örecek isek ona kadar daha örüp el örgü kazak modeli yapılışı bitmiş oluyor.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git