Örgü Kuzu Battaniye Modeli Yapılışı

Örgü Kuzu Battaniye Yapılışı

Günümüzde birçok sayıda farklı örgü eşyası bulunur. Her bir örgü eşyasının da kendi içinde birçok model barındırdığını, yani ürünlerin kendi içlerinde de çeşitlendiğini görmekteyiz. Hoş motifler ile örgüler güzelleştirilmektedir. Bunlara, kuzu, çiçek, halka v.b motifler örnek olarak verilebilir. Her motif türünün örülme şekli kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. Her motifin örgüye kattığı güzellik ayrıdır. Farklı görünmesini sağlayan bu motifler, öğrenildiği zaman kolay bir şekilde yapılır. Bu motifler düz örgülere göre farklılık gösterir.  Örgü battaniye yapılışı zor değildir, fakat örülmesi bira zaman alabilir.

battaniye-modelleri

Kuzu battaniye örümü hakkında bilgiler

Kuzu battaniye örmek, düz battaniye örmekten farklı değildir. Önce battaniyeyi düz bir şekilde örmek gerekir. Yani motif ve battaniyeyi aynı anda örmeye çalışmaya gerek yoktur. Bu şekilde yapılır ise iş zorlaşmaktadır. Bu yüzden yapmanız gereken şey, ilk olarak battaniyeyi örmektir. Battaniyenin örüm aşaması sonlandığı zaman motiflerin yapılmaya başlanması gerekir.

orgu-battaniye-modeli

Kuzu motifi hakkında bilgi

Bu işlem esnasında tığ kullanmanız gerekir. Tığ kullandığınız takdirde, zarif ve narin motifler elde edersiniz. Bu yüzden örgü ürünlerine sonradan eklediğiniz motifleri ve figürleri tığ kullanarak yapmak sizin yararınıza olacaktır. Bu işlem ile panç işi olarak adlandırılan işlem arasında farklılıklar bulunmaz. Yani diğer türü bilen bir kişi, bu motifin yapımında da zorluk yaşamaz. Yapacağınız kuzu boyunu sizin belirlemeniz gerekir. Bu durum tamamen isteğe kalmaktadır. Yani bu konuda herhangi bir kural bulunmaz.

nL1nAPc4r0rq88ImMtY1

Genel bilgiler

Kuzu motifli battaniye yapılışı için 3 adet renk seçmeniz gerekir. Kuzular için beyaz ve siyah renkli ipler kullanmanız gerekir. Battaniyenin ana rengi olan 3. rengi kendinizin isteği doğrultusunda seçebilirsiniz.  Battaniyeyi düz ilmek ile örebilirsiniz. Kenar kısımları 7 sıra olmak üzere, haraşo örgü ile yapınız. Bunu lastik modeli tarzında yapmanızda bir mahsur bulunmaz. Örmüş olduğunuz kuzu motifleriniz, önceden örüp bitirdiğiniz battaniyenizin üzerinde ekleyiniz. Sıklık derecesi ve yayılmaları size kalmış bir durumdur. Bunu kendi zevkinize göre yapmanız tavsiye edilir. Kuzu motifli battaniye yapılışı bu şekilde sonlanmaktadır.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git