Örgü Nasıl Yapılır? Örgünün Püf Noktaları

Her kadının evinin olmazsa olmazı olan örgüleri vardır. Banyo lifleri, kazaklar, patikler ve hatta çocuk battaniyeleri. Bunları yaparken bir de hepimizin bildiği ya da duyduğu püf noktaları vardır. Örgünün yapılışı ve teknik aşamalarının yanı sıra bu püf noktalar yaptığınız işe ayrı bir güzellik ve muazzamlık katar. Bu yazımızda örgünün püf noktalarını irdeleyeceğiz.

Örgünün püf noktaları, örgüyü yaparken ve sonrasında ki her aşamasında sizlere yarayacak ipuçlarıdır. Bunları kısa başlıklarda inceleyelim.

orgu-ve-puf-noktalar

Ton Farklılıkları: Örgüye başlamadan önce istediğiniz rengi seçtiniz ve başladınız. Yumağın kendi etiketine ait olan marka ve renk numaraları(ya da üretim parti numarası) bulunmaktadır. Bunları sakın çöpe atmayınız. Yarım kalması durumunda işinize pek çok kez yarayacaktır. Aksi takdirde kaybeder veya çöpe atarsanız, ipi götürdüğünüzde ipliğin kendi tonu dış etkenler dolayısıyla ya solacak ya da koyulaşacaktır bu şeklide ip rengi anlaşılması zor olabilir. Hele ki kar beyaz ya da süt beyazı gibi renkler kullanacaksanız. Önemle dikkat etmeniz gerekebilir,

Etiket Talimatları:  Örgünüzü bitirdiniz ve artık kullanıma hazır. Yumağınızda ki etiketin kullanım talimatlarına muhakkak göz atın. Dikkat etmezseniz yıkama sonrasında ya da kurutma sonrasında örgünün çekmesi ya da ilmeklerinin genişlemesi durumu söz konusu olabilir. Örneğin Selanik İşi bir şal ördünüz ve yıkama talimatına dikkat etmediniz. Sıkı sıkı ördüğünüz ilmeklerin nasıl açıldığını fark edeceksiniz.

İlmek Aktarma(Boş Çekme): İlmeklerin doğru bir şekilde boş alınması örgünüzün bozulmamasına ve muntazam bir şekilde sergilemeye yarayacak hem teknik hem de bazı püf noktaları gerektiren bir aşamadır. Bir ilmeğin aktarılması(boş çekilmesi) için bir şişten diğerine hiçbir şekilde örülmeden geçilmesi durumudur.

orgu-yapmanin-puf-noktalari

Bunun teknik kısmı her örgü kitabında ters ve düz nasıl boş ilmek alınacağı konusu anlatılır. Kısaca biz değinecek olursak, düz örgüden almak için sağ elinizde ki şişi normal bir şekilde örer misali ilmeğe batın ve ilmeği sol elinizden çekip ardından alın. Bu durumda boş ilmek bükülecek ve oraya da örgü yapılmış gibi görünecektir. Bu durum ters örgü sırasında olursa sağ elinizde ki şişi ters örürcesine ilmeğe batırın ve sol elinizde ki şişi çekip alın bu sefer örgü kendini bükmeyecektir

Örgü Bittikten Sonra Ütüleme: Örgünüzü bittikten sonra ütülemek, örgünüzün muntazam görünmesine yarar. Bu durumda yeniden etiket talimatlarına uymanız gerekecektir. Ütülemek istemezseniz yatağınızın altına bir poşet içinde koyun ve bir iki beklesin. Aynı düzgünlüğü elde edeceksiniz.

Tüylü İpliklerin Dökülmesini Engellemek: Tiftikle üretilmiş tüylü ipler, örgü bittikten sonra kullanmaya başladığınız andan itibaren dökülmeye başlar ve eski görünümünü yitirir. Bunu önlemek için ise bitmiş işinizi poşet içine koyun ve buzlukta bir gün bekletin tüy dökülmesi azalmış olacaktır. Tüy dökülmesi artmaya başlarsa, bu işlemi sıklıkla tekrar edebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git