Örgü Ve Kadınlar

Örgü, biz kadınların teknoloji icat edilmeden önce kendimizi oyalama şekillerinden biriydi. Çocuklarımıza kazak örer, nişanlımıza süveter örerdik. En çok kullanılan örgü modelleri arasında ilk sırayı tabi ki çocuk kıyafetleri alırdı. Daha evlenmeden birçok genç kız çeyizine bir küçük yelek, bir küçük battaniye eklemeyi unutmazdı. Bir birinden güzel çocuk kıyafetleri, göz kamaştırırdı. Kadınların komşu oturmalarında bir yandan çay yudumlarken, bir yandan yetiştirdikleri örgülerinin yanına ikide dedikodu ne güzel giderdi.  Çeşit çeşit örüp, renk renk giyerdik. Yünden yapılırdı genelde örgüler. Oysa günümüzde çeşit çeşit, desen desen iplikler hayal gücünün birleşmesiyle muhteşem sanatlar ortaya çıkarmaktadır. Örgüler, kendine has bir tarih oluşturmaktadır. Zekayı, hayali yansıtmaktadır.

en-son-moda-bayan-orgu-kazak-modelleri

En çok kullanılan örgü modelleri arasında şimdilerde ilk sırayı bereler, atkılar, patikler, şallar almaktadır. Günümüzde çok değişik iplik çeşitleriyle örgü motifleri kendiliğinden oluşmaktadır. Birbirinden güzel boyun atkıları, berelerle kombin edilmektedir. Şallar ise popülaritesini hiç kaybetmeden “enler” arasındaki yerini korumuştur. Sırtımızda birbirinden güzel nakışlarla örülmüş şallar bizi hem soğuktan korumuş, hem de moda olmuştur.

Kalin-orgu-bayan-sal-modeli

Bebek battaniyelerinde desen ve çeşit artmıştır. Mevsimlik merserize kazaklar, tekstil firmalarını gölgede bırakacak derece narin ve zarif bir hal almıştır. Marifetli birçok kadın birbirinden güzel örgülerle internette adeta birbirlerine meydan okumaktadır. Nişan bohçalarının vazgeçilmezi lifler ise her gün karmaşık bir şekilde çeşitlenerek karşımıza çıkmaktadır. Banyolarımıza birbirinden değerli örgü modelleriyle ayrıca bir estetik katılmıştır.

orgu-battaniye-modelleri

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla örgü modelleri herkesin elinin altında kolayca bulunur olmuştur. Herkes kolayca en çok kullanılan örgü modellerini yapmaya başlamıştır. İnsan ördüğü bir patiği bebeğinin ayağına giydirdiğinde duyduğu mutluluğun yerini ne tutabilir ki! Banyosunu süslemek için kullandığı güzel modelleri, ya da kendine ördüğü bir kazağı birileri beğendiğinde gururumuzun okşanmasına ne engel olabilir ki! Marifetli hanımların yaptığı birbirinden değişik modeller imrenilecek derece güzel. Baktıkça öresi geliyor insanın. Çeşit çeşit, desen desen örgüler. Kimi zaman ayağa bir patik kimi zaman çocuğumuza yelek, kimi zaman banyomuza lif, kimi zaman kapımıza paspas olan değerli örgülerimiz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git