Örgü Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir

Örgü bazı kadınlar için hobi bazıları için ise bir kazanç kaynağı olmakla beraber kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Örgü örmeye eli daha yatkın olan ya da bu işten para kazandığı için sürekli ören hanımlar için örgü örmek basit ve eğlenceli bir iş olarak görülür. Yeni başlayanlar ise ilk başta biraz zorluk çekebilir fakat öğrendikçe çok severek yapacaklardır. Örgü örmek kolaydan zora birçok teknikten oluşur. Bu tekniklerin her birini uygularken kısacası genel olarak örgü yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örgü yapmaya başlamadan önce bunları bilmek ve örerken uygulamak daha kusursuz ve güzel görünen işler ortaya çıkartacaktır.

orgu-yaparken-nelere-dikkat-edilmesi-gerekir

Örgü yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ipin rengidir. Bazen aynı renk numarasına sahip ipler parti numarası veya markası değişik olduğundan farklı tonlarda olabilir. Bu örgünüzün bir bütün olarak bakıldığında farklı renk tonlarından oluşmasına sebep olur. Bu nedenle iplerinizi alırken aynı parti numarasına sahip olmasına dikkat etmeli, gerekirse yarım kalan örgünüzü yanınıza alarak uygun olan tonu bulmalısınız. Ebruli iplerde ise ihtiyacınız kadar ipi belirleyerek aynı anda almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ütülemek bitmiş örgünüzün görünümünü güzelleştirir. Bu nedenle etiket talimatlarına uygun bir ütüleme yapabilir ya da ütü yerine kanepe, yatak altı gibi ağır ve yatay alanlara koyarak kendiliğinden düzgünleşmesini sağlayabilirsiniz.

orgu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kenar ilmekler örgü yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Örgünüzü örerken,  kenar ilmekleri örmeden direk şiş üzerine alırsanız hem yanlara doğru sürekli artmasını önlemiş hem de örgü dikişinin daha muntazam ve rahat olmasını sağlamış olursunuz.  Örgünüzü bedeninize uydurmak hem çok önemli hem de çok dikkat etmeniz gereken bir konudur. Bunun için ilk olarak örgüyü öreceğiniz kişinin vücut ölçülerini almanızdır. Hatta bunun yanı sıra o kişiye ait ve hala kullanmakta olduğu kazak, hırka vb. bir eşyasını da ölçü almak için kullanabilirsiniz. Örgünüzün kalitesini belirleyen etmen eliniz gevşek veya sıkı oluşudur. Çok gevşek bırakarak ya da çok sıkı örmemelisiniz. El alışkanlığınız ne durumda olduğunu öğrenmek için etikette yer alan kareden yardım alabilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git