Örgü Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

ÖRGÜ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Örgü örmek çoğu kadının severek yaptığı bir hobi diyebiliriz. Ortaya bir ürün çıkarmak ve bunu kendi zevk ve tasarım gücünüz ile yapmanız bambaşka bir haz. Sevilen ve stresi alan örgü işinde bazı önemli püf noktalar var. Her ne örüyor olursanız olun, örgü yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar aynıdır.

pratik-otgu-tuyolari

İlk dikkat edilmesi gereken nokta, örgü için aldığınız ip. Birden fazla ip alacağınız zaman iplerin aynı marka ve aynı parti numarasına sahip olmasına dikkat edin. Aynı ton ipliklerde farklı parti numaraları bulunabilir. İlk bakışta renk ayrımını göremeyebilirsiniz fakat örmeye başladığınız an ayrım belli olacaktır.

pratik-ceket-orgu-teknikleri

Böyle bir sorun yaşamamak için iplerin parti numarasını tekrar tekrar kontrol edin. Bir başka ayrıntı, örgünün ütülenmesi hakkında olacak. Bitirdiğiniz örgünüzü, ipin talimatına uygun olarak ütüleyin. Ütü yapılmayan ipleri kullandıysanız örgünüz bitince yatak ya da kanepe altına koyarak düzelmesini sağlayabilirsiniz.

orgu-yelek-yapiminda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bazı ipler tüylü yapıdadır. Çok şık duran bu iplerden örgü örecekseniz ama tüylerinin dökülmesinden dolayı içinize sinmiyor. Yapmanız gereken, tüylü ipinizi poşetin içine koyup bir gece buzlukta bekletmek olacak. Bu sayede tüy dökülmesi yarı yarıya inecektir.

orgu-yapilirken-nelere-dikkat-edilir

Örgü yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan diğeri, beğendiğiniz modelin bedeninize göre nasıl yapılacağı olacaktır. Tarifte verilen modeli kendi bedeninize uydurmak bir sorun. Bunun için kullandığınız kazaklardan yararlanabilirsiniz. Severek giydiğiniz kazakları, hırkaları ölçerek tarifteki modeli kendinize uyarlayabilirsiniz.

orgu-elbise-yapimi-2016

Örgü yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de, örgüyü örüş biçiminiz olacaktır. Herkesin eli farklı olabilir. Kimi sıkı örerken kimi gevşek örgü örer. Öreceğiniz modelin yapısına göre örmelisiniz. İplik gerginliği burada önemli ayrıntıdır. Başka bir hususta şudur; yelek ve hırkalarda kenar ilmeklerinin örülmesidir.

kolay-orgu-yapimi

Bu kısımları örerken, kenar ilmeklerini örmeden direkt şiş üzerine alın. Bu şekilde yapmanız halinde örgünüzün yanlara doğru sürekli artmasını önlemiş olacaksınız. Başka bir ayrıntı örgünüzün parçalarını dikerken kullanacağınız ip. Örgüyü ördüğünüz ip ile dikmeniz dikişinizin daha muntazam olmasını sağlayacaktır. Bu hususlara dikkat etmeniz halinde kusursuz örgüler örebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git