Örgü Yapmanın Püf Noktaları

ÖRGÜ YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Örgü yapması en zevkli ve güzel vakit değerlendirilebilen el işlerinden biri. Örgü tutkunları için apayrı bir meşkale olan örgünün kendine has bazı teknikleri ve yapıldıkça pratikleşen klasik çeşitleri vardır. Bunlar arasında haroşa başı çeker.

sis-secimi

Hem kazakların ve yeleklerin lastik kısmını oluşturan bu örnek başlı başına bir örgünün tamamını da oluşturabilir. En pratik ve hızlı atkılar haroşa ile yapılır. Bunun yanı sıra kol kısımlarının oyulması ve kesilmesi, yaka örme, takma yaka yada tümden örülen yaka çeşitleri bu tekniklerden ve şekillendirme yöntemlerinden sadece bazılarıdır. Örgü yapmanın püf noktaları ile ilgili yararlı bazı bilgiler derledik sizler için.

örgü-2016

Örgü Sanatında Belli Başlı İncelikler

Örgü yapmanın püf noktaları arasında bazı incelikler gözden kaçırılmadan yapıldığında şahane ve düzgün modeller elde etmek mümkün. Örgü bir sanattır, çok farklı modelleri ince el işçiliği ile nakış gibi dokumaktır adeta. Burada sizler için yazacağımız ayrıntıları dikkate alarak muntazam ve tam istediğiniz gibi örgüler ortaya koyabilirsiniz.

orgu-nasil-yaplir

  • Öncelik, karar verdiğiniz örneği en iyi şekilde ortaya koyabilecek incelikte yada kalınlıkta ip belirlemektir. Kalın bir ip naif bir örneğin güzelliğini yansıtamayabilir. Veyahut ince bir ip tok durması gereken örneğin belli belirsiz görünmesine neden olabilir.

orgu-modelleri-2016

  • Diğer önemli püf noktası örgünüz için yeter miktarda ip almaktır. Yeterli gelmediğinde tekrar almak isteyeceksiniz. Ancak farklı parti iplerde aynı renk olsa dahi ton tutmayabilir. Bu riski almak emeğinizin ziyan olmasına sebebiyet verebilir.

orgu-modelleri

  • Kenar ilmekleri örmeden direkt şiş üzerine alarak, sürekli artışı önler ve tam anlamıyla muntazam bir duruş yakalayabilirsiniz.

orgu-cesitleri

  • Örgü kalitesini etkileyen önemli bir faktör de, ne çok bol ne çok sıkı örmemektir. Bunu sağlamak için ip etiketleri üzerindeki örme yönergelerine göz atabilir ve ona adapte olarak örebilirsiniz.
  • Tüylenmenin önüne geçmek için, tiftik ve angora iplerle hazırladığınız örgünüzü poşete koyup bir gece buzlukta bekletmelisiniz.

orgu-baslangici

  • Örgü yapmanın püf noktaları arasında, örgünün duruşunu ve hatasız olmasını belirleyen kurallardan olan kol kesimi önemlidir. Kol kısmı kesilirken özellikle en son ilmekler toplanmamalıdır. Sona kalan bir yada iki ilmeği örüp onun yanındaki iki ilmek bir alınmalıdır.

knitting3

  • Örneğin bitirilen süveterde omuz kısmını kapatmak için ilmekler karşılıklı getirilerek muntazam dikilmelidir.

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git