Örgü Yapmanın Teknik Aşamaları

Örgü Yapmanın Teknik Aşamaları

Örgü yapmak sadece bir ev kadını uğraşı değildir. Hatta bu işi sadece kadınlar için görmek dünya üzerinde en çok Türkiye’de görülen bir olgudur. Dünyanın birçok yerinde örgü ören erkekler olmakta aynı zamanda bu gayet doğal karşılanmaktadır. Örgü örmek kişiye bir bulmaca gibi beyin egzersizi yaptırmakta ve mental olarak kişiyi rahatlatmaktadır. Psikolojik olarak yardımcı olduğu gibi kişinin el alışkanlığı yaratmasına ve yeteneklerini sergilemesine yardım ettiği için daha büyük bir öneme sahip olmaktadır.

orgu-yapma-teknikleri

Örgü yapmanın teknik aşamalarının başında gerekli ürünlere sahip olmak ve sabırlı olmak gerekmektedir. Gerekli malzemeler ip ve şiştir. Değişik örgü modellerini yapmak için şiş numarasını değiştirebilir büyük şiş ile daha salaş küçük şiş ile daha sık örgüler yapabilirsiniz. Daha farklı örgü yapmak istiyorsanız tunus modellerinin yapıldığı tığ şeklinde örgü şişlerinden kullanabilirsiniz. İp seçiminizde başlangıç aşamasında iseniz daha basit ipler tercih edebilirsiniz. Esas olarak örmek istediğiniz ürüne göre ipler seçmelisiniz.

orgu-teknikleri

Mesela kazak örüyorsanız kaşındırmayacak bir ip ya da çorap örüyorsanız yumuşak ama zor yıpranır bir ip seçimi yapmalısınız. Örgü yapmanın teknik aşamalarını tamamladıktan sonra kolay bir şekilde ilmek atamaya başlamalı ve sıra çıkmayı öğrenmeniz gerekmektedir. İlmekleri ilerletmeyi ve sıra çıkmayı öğrendikten sonra örgünüzün zamanla ürediğini göreceksiniz. Yaptığınız ürünleri sevdiklerinize de armağan ederek hem ekonomik hem de gurur duyabileceğiniz bir hareket yapmış olursunuz.

orgu-yapim-asamalari

Örgü yapmanın faydaları arasında bulunan nevi gurur yaratmak size psikolojik olarak sağladığı diğer fayda olan mental düzen sağlama kadar etkili bir ışık verecektir. Örgü örmek kişinin daha yoğun düşünmesini ya da fazla odaklandığı kötü düşüncelerden örgüye yoğunlaşması sayesinde aklınızı temizleyecektir. Örgü örmek el becerisini geliştirdiği için motor fonksiyonları geliştirmeye yardımcı olur aynı zamanda kol kaslarını yormadan kuvvetlendirmenizi sağlar. Örmeye başladığınızda sayısal değerlere önem vermeniz gerektiği ve modelli bir şey örüyorsanız kesmek ve kısaltmak ya da uzatmak için gerekli hesaplamaları yaparken bilişim fonksiyonlarınızda gelişmektedir. Çalışan kaslar sayesinde ise tendon iltihabı ya da eklem yangısını geçirmeye yardımcı olmaktadır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git