Örgü Yıldız Lif Yapılışı

orgu-yildiz

İp seçimi;

Örgü lif için öncelikle ip seçimi çok önemlidir. Eğer hangi ip cinsinin lif yapımına uygun olduğunu bilmiyorsanız ipi satın alacağınız mağazaya danışabilirsiniz. Lif için seçtiğiniz ipin kalınlığı genelde aynıdır. Tığ seçiminizi de ipin kalınlığına göre yapabilirsiniz. İstediğiniz rengi ya da renkleri seçerek tek renk ya da karışık renkli olarak modelinizi tamamlayabilirsiniz. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan lif kültürü değişik model ve motiflerin bulunmasıyla görsel olarak da çok şık durabilmektedir.

orgu-yildizi

 

Nasıl yapılır;

Seçtiğiniz ip ile zincir 10 adet zincir çekerek başlayabilirsiniz. Daire haline getirdiğiniz zincirin içine birer boşluk bırakarak 5 tane fıstık yapıyorsunuz. Fıstıkların kalınlığını kendinizde belirleyebilirsiniz. Genellikle 4 ilmekten fıstık güzel duruyor. Üst sıraya geçmek için tekrar zincir çekiyoruz.

orgu-yildiz-lifle-yapilis

Zincir sayısı fıstık boyutunuza göre ayarlanmalıdır. İkinci kata geldiğimizde boş bıraktığımız yerlere fıstık yapıyoruz ve her dairenin sonunda bir fıstık artırarak ilerliyoruz. Yıldız lif yapılışı farklılıklar gösterebilir. Bir başka modelde ise; zincir çekerek yaptığınız halkaya 6 adet fıstık yapıyorsunuz. İkinci sırada üçlü trabzanla fıstıkları çevreliyorsunuz.

orgu-yildiz-liften-yapilis

Üçüncü sırada 30 adet üçlü Trabzan yapıyorsunuz. Dördüncü sırada 30 adet fıstık örgüsü yapıyorsunuz. Beşinci sırada 5 fıstık bir örümcek, altıncı sırada 4 fıstık 2 örümcek, yedinci sırada 3 fıstık 3 örümcek, sekizinci sırada 2 fıstık 4 örümcek, dokuzuncu sırada 1 fıstık 5 örümcek yapıp motifin kenarını 2 zincir 1 batarak çevreleyip bitiriyorsunuz.

orgu-yildiz-lif-yapilis

Diğer bir modelde; zincir çekerek başlıyorsunuz, birinci sırada 5 fıstık, ikinci sırada her ilmeğe ikişer fıstık yapıyorsunuz toplamda 10 fıstık olacak, üçüncü sırada 1 fıstık 1 artır yaparak 5 defada toplam 20 fıstık, dördüncü sırada 1 fıstık 1 artır yaparak 10 defada toplam 40 fıstık yapıyoruz, 5 eşit parçayı 8 fıstık olarak bölüyoruz.  Her sırada 1 tane azaltarak tek fıstık kalana kadar örüyoruz.

orgu-yildiz-lif-yapilisi

Kullanım şekli;

Kullanımı son derece kolay olan örgü lif yapılışı örneklerimizi kullanarak kolaylıkla örebileceğiniz modellerdir.  Banyolarınızda hem kendiniz hem de aile fertleriniz için rahatlıkla kullanabileceğiniz bu lifler sayesinde

orgu-yildiz-yapilis

vücudunuzda ki ölü hücrelerden kurtulursunuz. Geleneksel olarak kullanılan örgü lifler hemen hemen her ailenin evinde bulunmaktadır. Bebekler için yumuşak iplerden seyrek ve ilmekleri geniş alarak yapacağınız örgü lifleri de güvenle kullanabilirsiniz.

orgu-yildiz-yapilisi


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git