Örümcek Ağı Şal Nasıl Yapılır?

Her mevsimde bayanların vazgeçilmezi olan şallardır hem şıklık yönünden hem de bizleri sıcak tutması açısından hep yanımızda bulundururuz. Şal modelleri çoktur örümcek ağı şal desenleri de bayanların tercih ettiği şal türlerindendir. Hem görünüm açısından hem de kendi el emeğimizin oluşundan zevkle kullanıyoruz. Örümcek Ağı Şal Nasıl Yapılır? İnceleyelim.
sal-yapimi

ÖRÜMCEK AĞI ŞAL İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

100 gr ip

10 numara tığ

Örümcek Ağı Şal Yapılışı

Örümcek ağı şalı yapımına zincir çekerek ile başlıyoruz. Zincirimizi ne kadar gevşek çekersek örümcek ağı şalımızı yaparken o kadar rahat yapmış oluruz. Örümceği oluşturabilmek için zincirimizi uzatıyoruz tığımızın üstüne ilmeğimizi bir kere alıyoruz daha sonra uzatmış olduğumuz ilmeğimizin içerisinden geçiriyoruz fakat attığımız ilmeğimizi sıkıştırmıyoruz.

Tığımızın üzerine tekrardan ip almadan içerisinden geçirdiğimiz ipin ortasından geçirerek ikilemiş olduğumuz ipimizi bir defada alıyoruz. Böylece ilmeğimizi uzatıyoruz bir kere doluyoruz içerisinden geçiriyoruz tığımızın üzerine tekrardan ip almadan zincirimizin içinden ipimizi çekip bir defada bağlamış oluyoruz. Yaptığımız işlemi tekrarlamış olduk ve bu işlemi tekrarladığımız zaman örümcek ağı şalımızın ilk halkası oluşturmuş oluyoruz.

orumcek-agi-sal

Daha sonra dört adet zincir atlayıp alt zincire sık iğne ile bağlamamızı yapıyoruz. İkinci örümceğimizi oluşturmamız için ilmeğimizi atıyoruz çekiyoruz ve uzatıyoruz içerisinden ipliğimizi geçiriyoruz. Geçirdiğimiz ipliğin içerisinden bir ilmek daha alıyoruz ve ilmeklerimizi bağlamış oluyoruz. Daha sonra işlemleri örneğimizin sonuna kadar tekrarlıyoruz. Yaptığımız sıramızın sonunda ikili örümcek ayağını yapıyoruz ve zincirimize sık iğne ile bağlıyoruz. Bu işlemlerimiz bittikten sonra dönüş sırasına dönüş yapıyoruz ve tekrardan bir örümcek yapıyoruz elimizdeki modelimizi döndürüyoruz ilk yaptığımız örümceğimizin ortasındaki gövdesindeki iki tarafına tek tek batıracağız. Battıktan sonra sık iğneleme yapıyoruz ve daha sonra sol taraftakine batıp tekrardan sık iğne alıyoruz.

gri-sal

Tekrardan alt sırada yaptıklarımızın hepsini bir defa daha tekrarlıyoruz işlem sıramızın sonuna kadar devam ettiriyoruz. Sıramızın sonunda örümceğimizin sağından ve solundan sık iğneleme işlemimizi yapıyoruz ve iki örümcek ağını yapıyoruz ve dönüyoruz hemen örümceğimizin sağından solundan iğneleme işlemimizi yapıyoruz. Böyle devam edince örümcek ağı şalımızın gövdesinde oluşuyor böylelikle örümcek ağı şalımızı yapmış oluyoruz. Çok güzel örümcek ağı şal modelleri  resim galerimiz sizlerle….


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git