Papatya Lif Modeli Yapılışı

Papatya lif modeli, en çok tercih edilen lif modelleri arasında yer almaktadır. Çünkü hem görünüşü çok güzeldir, hem de papatyalar yapılırken yapraklarındaki yumuşak ip dolgunluğu lifin kabarık ve daha kullanışlı olmasını sağlar. Daha da iyi köpüreceğinden hiç şüpheniz olmasın. Her genç kızın çeyiz sandığında, bir tane olsun, papatya modelli lif kesinlikle olmalıdır. Çeyizinize örebileceğiniz gibi, boş zamanlarınızda da bu güzel liften örerek, sevdiklerinize hediye edebilir ve onların da gönlünü alabilirsiniz. Hatta lif yaparak aile bütçesine katkı sağlayan, çocuğunu okutan anne sayısı da oldukça fazladır. Ellerine ve yüreklerine sağlık demeden kendimi alamayacağım… Şimdi papatya lif modeli yapılışı ile ilgili detaylara geçelim.

yuvarlak-lif-orgusu

Lif modeli arıyorsanız ve hangi model yapacağınıza karar veremediyseniz, cıvıl cıvıl renkleri ve deseniyle en beğenilen lif modelleri arasında yer alan papatya lif modelini yapabilirsiniz. Papatya rengi olan sarı rengini, papatya motifinde kullanabileceğiniz gibi, başka renkleri de kullanabilirsiniz. İster pastel tonlar, isterseniz de canlı renkler… Tercih tamamen size kalmış! Hatta evinizde bulunan parça iplerden de renkli renkli yapabilirsiniz. En çok tercih edilen lif ipi, makine yünüdür. Daha ince ve katlı olduğu lif için çok uygundur. Ancak kalın ve yumuşak iplerden de tabi ki yapabilirsiniz.papatya-lif-yapilisi

   Papatya lif yapılışı nasıldır diye soracak olursanız, hemen tarifini verelim! Bu lif modeli, tığ ile yapılmaktadır. İpinizin kalınlığına göre, tığ numaranızı seçmeniz gereklidir.

lif-orgu-cesitleri

  • Tığ ile 6 tane zincir çekin ve yuvarlak yapın.
  • Bu yuvarlağın içine 12 tane trabzan yapın ve sonra ikinci renge geçin. İpi aralıkların birine bağlayın ve 7 tane zincir çekin. İkinci rengimizle aralıklardan birine ipliği sabitleyip, 7 zincir çekin ve yandaki ilk boşluğa tığınızı batırın. İpliği çektiğiniz 7 zincirin boyu kadar uzatın ve tam 5 kere bu işlemi tekrar edin. Sonra yan boşluğa batarak, bütün bu çektiğiniz ilmekleri toplayın. Kabarık ve yumuşak bir papatya yaprağı yapmış oldunuz. Bu şekilde tüm yaprakları tamamlayın. 6 yapraklı papatyanız hazır!
  • Şimdi ilk kullandığınız ana rengi alarak, yapraklardan birisinin tepesine batın ve 12 tane zincir çekin. Bu şekilde yaprakların etrafını dolanın. Sonra 3 zincir çekin ve her boşluğa 15 tane trabzan yapın, her yaprak arasına da 2 zincir çekin. Üst sıralarda, trabzanların üstüne batarak, trabzanla doldurun ve aralara 2 zincir çektiğiniz yere gelince 3 kere 3 zincir boyunda ilmek yapın ve bir kerede toplayın, 3 zincir çekin ve aynı işlemi tekrar yapın. Bu işlemi 6 sıra devam edin.
  • Bu kısım bitince, 12 adet daha papatya yapın ve üzerine ekleyin. Papatya lifiniz hazır…

lif-modelleri

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git