Parmaksız Eldiven Modelleri ve Yapılışı

Soğuk geçen kış aylarının olmazsa olmazı eldivenlerin pek çok modelini ve rengin görmekteyiz. Bu modellerden biri olan ve parmakların uçlarını açık bırakan ya da avucun sonunda biten eldivenlere parmaksız eldiven denir.  Soğuk günlerde ellerinin sıcak olmasını isteyenler ve aynı zamanda görsel olarak da ilgi çekici bir eldiven isteyenler, parmaksız eldivenlere talep göstermektedir. Yapılışı oldukça keyifli ve çeşitli modelleri olan parmaksız eldivenler parmakların açıkta olmasından dolayı kullanım kolaylığı sağladığı gibi elleri sıcak tuttuğu için de vazgeçilmez bir kış aksesuarıdır. Sizlere parmaksız eldiven modelleri ve yapılışı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

ponponlu-eldiven

Katmer gülü ve parmaksız eldiven

Katmer gülü tığ ile yapılan bir tür gelişmiş bir dantel modelidir.  Parmaksız eldivenin üzerine iğne ile monte edilen katmer gülü, kullanışlı olan parmaksız eldivene şıklık katar. Kişi kendisine eldiven örebileceği gibi sevdiklerine de bu eldivenlerden örüp onları mutlu edebilir ve sevdikleri kişilerin kışın soğuk günlerinde ellerinin sıcak kalmasını sağlayabilir.

katmer-gullu-parmaksiz-eldiven

Katmer güllü parmaksız eldivenin yapılışı

Katmer güllü parmaksız eldiven, önce parmaksız eldivenin şiş yapılışı daha sonra tığ ile örülen katmer gülünün parmaksız eldivene iğne ile dikilmesi ve oraya tutturulması ile yapılır.

Parmaksız eldiven modeli istenilen renkte tercihen orta kalınlıkta yün ve yine kişinin tercihine bağlı olarak 5 numaralı şiş ile örülebilir.  36 ilmek ile başlayan örgü 18 ilmek 2 ters 2 düz olarak devam ettirilir. Bu eldivenin bilek kısmını oluşturacak, kişinin zevkine ve bileğinin ölçüsüne göre ilmek sayısı değiştirilebilir. Daha sonrasında 24 sıra düz örülür ve 6 sıra da 2 ters 2 düz olacak şekilde örülür. Örgü bitirildikten ve ipler kesildikten sonra, eldiven ele oturacak şekilde iğne ve uygun renkte iplik ile dikilir.

eldiven-modelleri-2016

 

Katmer gülü ise yapımı zor görünmesine rağmen, oldukça kolay bir çiçek motifidir. İstenilen kalınlıkta renkte ip ve tığ ile yapılır. Katmer gülü yapımına zincir çekerek başlanır. Dilediğiniz boyutta zincir çekebilirsiniz, ancak burada bahsedilen katmer gülü parmaksız eldiven üzerine dikileceği için 2 karış kadar zincir çekilmesi yeterlidir. Zincirin üzerine kafesler yapılır. Katmer gülünün ilk katı için ilk olarak 3 zincir çekip 4 kafes, ikinci katı içinse 4 zincir çekip 5 kafes yapılır. Kafesler bu şekilde arttırılarak zincir bitene kadar devam eder ve bittiğinde İlk 4 kafese 1 sıkı iğne 3 birit 1 sıkı iğne yapılır. Sonraki kafeslere de ne kadar birit alıyorsa o kadar birit yapıp, en sonunda 3 birit yapılan yerden iç içe kıvrılır ve dikilir.

Bitirilen katmer gülü, parmaksız eldivene iğneyle dikilir ve ortaya çıkan eldiven kış günlerinde rahatlıkla kullanılır. Parmaksız eldiven modelleri ve yapılışı ile ilgili resim galerimizi inceleyebiliz.

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git