Pratik Bere Yapımı

Pratik bere yapımı

Kimi zaman kıyafetimizin en güzel tamamlayıcısı, kimi zaman da saçımızla uğraşmak istediğimizde hayatımızı kurtaran bereleri siz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ponponlusu, kulaklısı, saç örgülüsü, büzgülüsü… Bereler artık yalnızca kışın kullanılan bir aksesuar olmaktan çıktı, yaz akşamlarında bile kıyafetlerimizi tamamlar hale geldi. İşte örgüye yeni başlayanların dahi kolaylıkla üstesinden gelebilecekleri pratik bere yapımı…

gul-kurusu-orgu-bere-yapimi

Bere yapımına alın kısmından başlamalısınız. İpinizin kalınlığına göre atacağınız ilmeği ve şişin numarasını belirleyebilirsiniz. Berenizi örmeye başlarken, ilk ilmeği örmeden alırsanız, kenarların düzgün olmasını sağlarsınız. Modelinize göre önce bir ya da birkaç sıra düz, sonra da ters örerek berenize başlayabilirsiniz. Ancak berenizin alın kısmının lastik olmasını istiyorsanız önce bu kısmı örüp daha sonra düz örgüye geçmeniz gerekiyor.

gri-bere-yapimi

Başınızın etrafını çevirecek kadar ördükten sonra tepe kısmının şeklini vermeye geçebilirsiniz. Bunun için sıra sonuna gelerek, arkadan eksiltme yapmanız gerekiyor. Tepeyi daraltmak için iki ilmeği beraber alıp örüyorsunuz; böylece tek ilmeğe düşülüyor ve bir baştan bir sondan ilmek eksilterek, berenizin tepesini istediğiniz kadar daraltabiliyorsunuz. Pratik bere yapımının güzel kısmı da bu, her ayrıntıyı istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

mor-orgu-bere

Daraltma işleminin ardından bir makasla yukarıda kalan ipleri kesip berenin arasına sabitleyebilirsiniz. Artık berenizi birleştirme zamanı geldi! Berenizi iki kenardan birleştirip bir iğne ile dikmeye başlayabilirsiniz. Bundan sonrası sizin hayal gücünüze kalmış; dilerseniz arkadan geçireceğiniz iplerle büzgü yapabilir, hazır ponpon alıp ya da onları da örerek berenizi hareketlendirebilir, kulak kısmını geniş tutarak kışın soğuk günlerini sıcacık karşılayabilirsiniz.

Pratik bere yapımı için en kolay yöntem düz örgüdür. Haraşo, lastik gibi yöntemlerle de farklı bereler yapabilirsiniz.

mavi-bere-yapimi

Bere ölçüsü nasıl belirlenir?

Yetişkinler için ideal ölçü 80 ilmektir. Ancak siz başınıza tam oturacak bir bere için şu pratik yöntemle ölçme işlemini yapabilirsiniz: Başınızı, alın bölgenizin çevresinden itibaren ölçün. Daha sonra 10 ilmek atarak, bu ilmeklerin kaç santimetre geldiğine bakın. Böylece baş çevreniz için kaç ilmekli bir bere örmeniz gerektiğini kolayca hesaplayabilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git