Pullu İğne Oyası Yazma Yapılışı

Pullu İğne Oyası Yazma Yapılışı

Şiş veya tığa göre iğne ile el işi yapmak zaman açısından daha uzun sürdüğü gibi, el- göz koordinasyonunu sürekli aynı motivasyonla sürdürmek gerektirdiği için daha yorucudur. İğne oyası yapan herkes özellikle gözlerin çok çabuk yorulduğunu söyler. Uzun yıllar bu işle uğraşanların devamlı aynı noktaya baktığı için yakını görememe sorunu yaşadıkları bilinir. Bu nedenle iğne oyası yazma işleri el işleri içerisinde bir derece daha üstün bir yere sahiptir. Pullu iğne oyası yazma modelleri en popüler modellerden biridir.

pullu-igne-oyasi-yap

İğne oyası yazma işleri yaparken dikkat edilecek ilk nokta, yazmalarınızın kalitesidir. Bezler kalite kalite olduğu için, imkan dahilinde en kaliteli yazmayı seçmeniz yararınıza olacaktır. Zira ucuz ürünlerin boyası çabucak solabilir ya da elinize boya vereceği için oyalarınızı boyayabilir. Yazma seçimi yaptıktan sonra bir diğer husus iplik seçimidir. Yazmaya uygun iplik temin edilirken yine kalite önemlidir. Renklerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca ipliğin türü de işinizin kalitesini etkiler. Tek katlı iplikle yapılan oyalar daha ince durur.

pullu-igne-oyasi-yapilisi

Çift katlı ipliklerle yapılan oyalarınız biraz daha kaba durur. Günümüzde bobin ipliklerle yapılan oyaların daha da kibar durduğunu görebilirsiniz. İplik türüne karar verdikten sonra yapacağınız oya modelini seçmelisiniz. Bu konuda birçok örnek bulunduğu gibi yaratıcılığınızı kullanarak özgün örnekler yapmak da elinizde. İğne oyası, sabırlı şekilde binlerce ilmek yani düğümün bir araya gelmesiyle yapılan bir el işi türüdür. Seçilen yazmanın kenarlarına önce zincir adı verilen düğümleme işlemi yapılır. Daha sonra zincirin üstüne oyalar dikilir. Oyalarınızın üstüne çeşitli pullar koyarak süsleyebilirsiniz. Ya da sadece pullardan oluşan bir iğne oyası da yapmanız mümkün.

pullu-oya-yapilisi

Pullu iğne oyası yazma yapılışı konusunda internetten binlerce örnek edinebilirsiniz. Pullu iğne oyalarında da yine pul ve yazma arasındaki renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Pulları oyaların ya da zincirin üstüne ya da yazmaya işleyebilirsiniz. Yazma üzerine işleme yapacaksınız düz renkleri tercih etmelisiniz.

İğne oyası da pek çok el işi ürün gibi unutulmaya yüz tutan zanaatlar arasında. Her şeye rağmen iğne oyası yazma el işi geleneğinin yaşatılması dileğiyle.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git