Punch Havlu Nasıl İşlenir

El sanatlarına, dikişe, dokumaya, yaratmaya meraklı hanımların yapabileceği yeni bir işleme modeli var. Punch (panç) işi olarak bilinen bu uygulama ile rengarenk modeller yaratmak mümkün. Hanımlar zaten el işlerini çok seviyorlar. En bilineni olan örgüden başlayıp dantel işleri, ahşap boyama, ebru hatta unutulan el sanatlarından olan cam veya keçe boyama gibi bir sürü işe merak salıyorlar. İnsanın günlük dertlerinden uzaklaşıp  bir el işine odaklanması ve böylece stres atması zaten bütün uzmanlarca öğütlenen bir terapi. Şimdi bütün bu zevkli hobilere punch işi de katılıyor. Zımba işi olarak çevrilebilecek bu işleme türünde sonuçta gerçekten zımbalanmış gibi kabartılı duran desenler ortaya çıkıyor. Özellikle beyaz havlularınızı desenlerle süsleyip punch havlu biçimine dönüştürebilirsiniz. Bu yazımızda Punch havlu nasıl yapılır ? Konusunu ele alacağız.

punch-havlu-yapimi

Özel Malzemeleri Var

Panç işi yapmak için özel bir iğne takımı gerekiyor. Temel malzemeniz kaleme benzeyen bu iğne tutacağı. Yanlarında ayar çubukları olan bu kalem benzeri aparat ile motiflerin yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz. İğneyi kullanmak başta zor gelse bile eliniz alıştıkça gerçekten bir zımba kullanıyor gibi oluyorsunuz. Almanız gereken ikinci malzeme kasnak dediğimiz gerdiriciler. Araya işlenecek havlunun konduğu halkalar iç içe geçip sıkıştırılıyor ve her çeşit kumaş böylece sabitleniyor. Kasnakları  hanımlar eskiden beri el işlerinde kullanıyorlar.

punch-havlu-papatya-desenli

İşleme Tersten Yapılıyor

Beğendiğiniz motifi ön yüze çiziyorsunuz ve ışığa bakarak kumaşın arka yüzüne kopyalıyorsunuz. Burası önemli.  Sonra nakış ipliklerini özel iğne aparatınıza geçirerek  ve arkadan başlayarak işlemeyi sürdürüyorsunuz. Motifi tamamlayınca çalıştığınız tarafı yani arka yüzü tutkallayıp kurutuyorsunuz. Böylece öndeki nakış iyi tutuyor. Tutkal yerine yapıştırıcı sprey de kullanabilirsiniz. Renksiz oje kullanan hanımlar bile var. Panç havlu yapımı düz beyaz havluların üzerine iplikle doku hissi veren nakışlara dayanıyor.

punch-havlu-cicek-desenli

Rengarenk Modeller

Düz beyaz havluların kenarları panç işi ile bir anda renkleniyor. Nakış havluya bir doku hissi veriyor. İstediğiniz motifi seçebilirsiniz. İsim veya logo işleyebilirsiniz. Ama geometrik desenlere veya Osmanlı motiflerine de punch havlu modelleri arasında rastlanıyor. Ve tabii rengarenk çiçekler, yapraklar, dallar en sevilen figürler arasında. Bu havluları günlük olarak kullanabileceğiniz gibi çeyizler için saklayabilir ya da hediyelik olarak düşünebilirsiniz. Punch Havlu Nasıl İşlenir konusunu incelemiş olduk. Punch Havlu Modelleri ile ilgili resim galerimiz sizlerle…


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git